Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Dinner with Friends / Obiad z przyjaciółmi

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, II.7, III.4, III.7, V.4, V.5, V.6, VII.4, VII.5, VIII.1, VIII.2, XI, XII, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z zamawianiem posiłków i napojów w restauracjach i barach.

  2. Uczeń umie zamawiać posiłki i napoje w restauracjach i barach.

  3. Uczeń potrafi sprecyzować swoje preferencje dotyczące różnych typów restauracji oraz wskazać podobieństwa i różnice między nimi. 

  4. Uczeń potrafi wybrać najciekawsze miejsca do spędzania czasu z przyjaciółmi, uzasadniając decyzję.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zamawiania posiłków i napojów w restauracjach i barach.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat różnych typów restauracji.

  3. Uczeń rozwija umiejętność zachowania się w restauracji/barze.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. podejście komunikacyjne

  3. podejście humanistyczne

  4. metoda podająca (praca z tekstem, praca z animacją)

  5. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  6. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  7. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica multimedialna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: Where do you usually hang out with friends? What food do you usually order when you eat out with them? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą odpowiedzieć na pytania nauczyciela: Which of these places do you think is the most popular with young people? Which dish seems to be the best option as your birthday menu/if you are in a hurry? etc.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Where Digital Natives Eat Out i wyszukują miejsca, w których można zjeść z przyjaciółmi. Podają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie w parach odpowiadają na pytania w Exercise 3 (Przeczytaj). Na forum klasy relacjonują, czego dowiedzieli się od kolegi/koleżanki, z którymi pracowali.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). W tekście sprawdzają, w jakim kontekście są użyte idiomy, a następnie układają własne zdania z wykorzystaniem tych idiomów. Alternatywnie: Uczniowie pracują w grupach, np. trzyosobowych, i układają historię, w której pojawią się idiomy.

  5. Uczniowie ponownie czytają tekst Where Digital Natives Eat Out, a następnie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Uczniowie zakrywają tekst i w parach starają się odtworzyć kontekst, w którym zostały użyte wpisane wyrażenia. Alternatywnie: Uczniowie układają własne zdania w wyrażeniami.

  6. W ramach rozgrzewki uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Animacja). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  7. Uczniowie zapoznają się z animacją i wykonują Exercise 2–4 (Animacja). Podają odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 6 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie w parach odpowiadają ustnie na pytania w Exercise 7 (Sprawdź się). W tym celu najpierw wybierają przydatne słownictwo z wcześniejszych etapów lekcji, a następnie wykorzystują je, odpowiadając na pytania. Chętni na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–5 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Recently you have visited two new eating places. Write an entry in your blog (100–150 words):

  • describe how you learnt about the two places;

  • write about at least one similarity and one difference between them;

  • state which place you liked more and why;

  • write about your future plans connected to visiting such places.

Materiały pomocnicze: Animacja z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują dialogi/scenki na wzór tych w animacji i prezentują je na kolejnej lekcji.