Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: I’m Scared! What Can I Do? / Boję się! Co mogę zrobić?

Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści kształcenia – wymagania szczegółowe 1.1, 1.11, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.1, 6.1, 6.2, 6.3, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń potrafi wymienić rzeczy, których się boi.

  2. Uczeń opisuje, czego boją się bohaterowie lekcji.

  3. Uczeń śpiewa piosenkę o strachu.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija umiejętność nazywania własnych lęków.

  2. Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces nauki.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej, błąd jako narzędzie doskonalenia)

  3. strategie kompensacyjne (wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe, dryl językowy)

  8. metoda aktywizująca (zadania ruchowe/nauczanie polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel przygotowuje materiały plastyczne oraz kapelusz z małymi karteczkami, na których zapisane są różne rodzaje lęków.

  1. Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel demonstruje gestem i nazywa podstawowe emocje (może też użyć kart obrazkowych: happy, sad, angry, scared). Następnie prosi uczniów: Show me, you are happy/sad/angry/scared. Uczniowie robią miny i wykonują typowe dla danej emocji gesty.

  2. Nauczyciel wyświetla na tablicy obrazki z Exercise 1 (Przeczytaj). Przy każdym pyta: What is it? A gdy dzieci odpowiedzą, dodaje pytanie: Are you scared of XYZ? Dzieci odpowiadają na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy historyjkę o strachu (Przeczytaj) i odtwarza nagrania dwa razy, a uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

  2. Nauczyciel podkreśla w tekście na tablicy zdania z wyrażeniem be scared of i prosi dzieci o powtórzenie – raz głośno, raz szeptem.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj) i prosi uczniów, żeby na urządzeniach mobilnych połączyli obrazki z wyrażeniami. Dzieci porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.

  4. Nauczyciel prezentuje karteczki opisujące różne lęki (np. pająki, ciemność) i przeprowadza klasową ankietę. Pyta: Are you scared of….? Zapisuje wyniki na tablicy.

  5. Nauczyciel wkłada kartki do kapelusza, a uczniowie siadają w kręgu. Jeden z uczniów wybiera kartkę i odgrywa dany lęk bez mówienia, podczas gdy inni próbują odgadnąć, co to jest. Gdy grupa odgadnie, kolejna osoba losuje kartkę z kapelusza.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytuje zdania, a uczniowie odpowiadają i na urządzeniach mobilnych wybierają właściwe odpowiedzi. Ochotnicy nanoszą je na tablicę.

  7. Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 1 (Plik audio), a uczniowie powtarzają – na zmianę dziewczynki i chłopcy.

  8. Nauczyciel dwukrotnie odtwarza piosenkę (Plik audio), zachęcając dzieci, by włączyły się i śpiewały wraz z nagraniem.

  9. Uczniowie na urządzeniach mobilnych odnajdują wyrazy na rysunkach w Exercise 2 (Plik audio). Zapisują wyrazy, a następnie ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  10. Uczniowie w parach na urządzeniach uzupełniają Exercise 3 (Plik audio). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę. Wszyscy odczytują chórem kompletne zdania.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

Nauczyciel rozdaje uczniom papier i materiały plastyczne (np. kolorowe kredki, flamastry lub farby) i prosi o narysowanie lub namalowanie, jak dzieci się czują, gdy się boją. Może podać im przykłady strasznych obrazów, które mogą ich zainspirować, np. nawiedzone domy, potwory lub pająki. Po zakończeniu pracy prosi dzieci o opisanie prac za pomocą struktury: I am scared of…

Praca domowa:

Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 1–3 (Sprawdź się) jako pracę domową lub element sprawdzianu. Jeśli nauczyciel zada któreś ćwiczenie w ramach pracy domowej, sprawdza je na kolejnej lekcji.

Materiały pomocnicze: Przed lekcją nauczyciel przygotowuje kapelusz z małymi karteczkami, na których zapisane są różne lęki (np. pająki, ciemność) oraz materiały plastyczne (np. kolorowe kredki, flamastry lub farby).

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W domu uczniowie uczą się piosenki na pamięć i zaczynają od niej rozgrzewkę podczas kolejnej lekcji.