Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Olewińska‑Bylniak
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: How to Boost Your Immune System? / Jak wzmocnić układ odpornościowy?
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, I.11, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.6, V.8, VII.9, VII.14, VIII.2, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu zdrowia i używa go w nowych kontekstach komunikacyjnych.
Uczeń potrafi napisać e‑mail do kolegi/koleżanki, w którym radzi, co należy zrobić, by wzmocnić swoją odporność.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zdrowia i zdrowego stylu życia.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat zdrowia i zdrowego stylu życia.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (film, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach wprowadzenia do lekcji nauczyciel prosi uczniów o spojrzenie na ilustrację na początku sekcji Przeczytaj i pyta się klasy: Why are vaccines an exceptional achievement of mankind? What would the world look like without vaccines? Następnie uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedź na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu How to Boost Your Immune System? Let’s Find Out! i odpowiedź na pytanie: What do taking an exam and fighting viruses have in common? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Dodatkowo nauczyciel pyta: What do you think you can do to strengthen your immune system? Uczniowie dzielą się sugestiami na forum klasy.
Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu i sprawdzają, czy ich odpowiedzi na pytanie nauczyciela z pkt 1 pokrywają się z treścią tekstu. Udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu, uczniowie porównują odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy (dyskusja po angielsku). Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). W tym celu najpierw wybierają z tekstu słownictwo przydatne do realizacji tego zadania, a następnie odpowiadają na pytanie. Porównują odpowiedzi w parach, po czym na forum klasy chętne osoby dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Uczniowie w parach analizują wyrażenia umieszczone w słowniku i odszukują w czytance zdania, w których te wyrazy występują. Następnie w parach sprawdzają stopień opanowania podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a zadaniem kolegi jest podanie polskiego odpowiednika danego wyrażenia. Następnie jeden uczeń podaje polskie słowo, a drugi tłumaczy wyrażenie na angielski. Nauczyciel na forum klasy pyta, które wyrazy były trudne, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie, np. w ramach pracy domowej, mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają film, a następnie wykonują Exercise 2 i 3 (Film). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. Dodatkowo nauczyciel może zapytać, które z informacji zawartych w tych zadaniach są dla uczniów oczywiste/nowe/zaskakujące itd.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach lub indywidualnie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się), wykorzystując słownictwo, które pojawiło się w lekcji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend gets ill very often. You have recently learned about different ways to strengthen your immune system and you decide to give him some advice. Write an email to your sick friend in England in which you:
suggest what he can do to boost his immune system;
write what you do to take care of your health;
ask if he has any methods he could share with you.
Write 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują na podstawie treści filmu mapę pojęć, w której umieszczają kluczowe informacje z multimedium wraz ze słownictwem. Na kolejnej lekcji pracują w parach i „oprowadzają” się wzajemnie po swoich mapach, wyjaśniając poszczególne ich elementy.