Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Krystyna Wosińska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Badanie zjawiska dyfuzji na przykładzie rozchodzenia się zapachów |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres podstawowy Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia eksperymentalno‑obserwacyjna (dostrzeganie i definiowanie problemów) |
Metody nauczania | wykład informacyjny, pokaz multimedialny, analiza pomysłów |
Formy zajęć: | praca w parach, praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia |
Materiały pomocnicze: | e‑materiały: „Na czym polega zjawisko dyfuzji?”, „Jakie czynniki wpływają na szybkość dyfuzji”, „Badanie zjawiska dyfuzji na przykładzie rozchodzenia się atramentu w wodzie” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Wprowadzenie zgodnie z treścią w części pierwszej „Czy to nie ciekawe?”. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel opowiada, jak poruszają się cząsteczki gazów i jak zachodzi zjawisko dyfuzji substancji zapachowych. Uczniowie oglądają animację i dyskutują nad odpowiedzią na zadane w animacji pytanie. Uczniowie w grupach rozwiązują zadanie 2 z zestawu ćwiczeń i dochodzą do wniosku, że droga przebyta przez cząsteczki substancji zapachowych jest znacznie większa niż zasięg zapachu. Nauczyciel tłumaczy, że dyfuzja prowadzi do wyrównania stężeń substancji. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie dyskutują o wynikach doświadczeń. W grupach rozwiązują zadania 5 i 6 z zestawu ćwiczeń. Nauczyciel monitoruje pracę uczniów. Na zakończenie uczniowie przy wsparciu nauczyciela podsumowują wiadomości. Na tablicy uczniowie wypisują w punktach od czego zależy szybkość dyfuzji (temperatura, ciśnienie, ośrodek w którym następuje dyfuzja, wielkość dyfundujących cząsteczek itd.) i podają przykłady w których wymienione czynniki mają duże znaczenie. | |
Praca domowa: | |
Zadania z zestawu ćwiczeń: obowiązkowo 2,3, 4, a dla chętnych zadanie 8. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium bazowe może też wykorzystane podczas lekcji zgodnie z przedstawionym scenariuszem lub po po lekcji do powtórzenia i utrwalenia materiału przez uczniów. |