Pokaż ćwiczenia:
R1N3S3CV5L68f1
Ćwiczenie 1
Które stwierdzenie jest prawdziwe? Możliwe odpowiedzi: 1. Jeśli zapach jest wyczuwalny z odległości 50 m, to znaczy, że cząsteczki substancji zapachowych przebyły drogę równą 50 m., 2. Jeśli zapach jest wyczuwalny z odległości 50 m, to znaczy, że cząsteczki substancji zapachowych przebyły drogę mniejszą niż 50 m., 3. Jeśli zapach jest wyczuwalny z odległości 50 m, to znaczy, że cząsteczki substancji zapachowych przebyły drogę większą niż 50 m.
Ruzn3zc46I2TE1
Ćwiczenie 2
Dokończ zdanie:

Mikroskopową przyczyną zjawiska dyfuzji jest: Możliwe odpowiedzi: 1. różnica temperatur między różnymi obszarami substancji., 2. różnica stężeń między różnymi obszarami roztworu., 3. termiczny ruch cząsteczek.
R1bkaCK8HOlVI2
Ćwiczenie 3
Podziel zjawiska na te, których bezpośrednią przyczyną jest dyfuzja i na te, które nie mają nic wspólnego z dyfuzją. Zjawiska, których bezpośrednią przyczyną jest dyfuzja: Możliwe odpowiedzi: 1. Zachorowania ludzi na grypę., 2. Zakwaszanie wody po dodaniu soku z cytryny., 3. Zachorowania ludzi na choroby nowotworowe., 4. Proces kiszenia ogórków w zamkniętym słoiku., 5. Rozprzestrzenianie się zapachu., 6. Czerwone zabarwienie nieba podczas zachodu Słońca. Zjawiska, które nie należą do pierwszej grupy: Możliwe odpowiedzi: 1. Zachorowania ludzi na grypę., 2. Zakwaszanie wody po dodaniu soku z cytryny., 3. Zachorowania ludzi na choroby nowotworowe., 4. Proces kiszenia ogórków w zamkniętym słoiku., 5. Rozprzestrzenianie się zapachu., 6. Czerwone zabarwienie nieba podczas zachodu Słońca.
R1Bwx4IpHqNKu1
Ćwiczenie 4
Uzupełnij zdanie: Dyfuzja przebiega wolniej (w wyższej temperaturze / w niższej temperaturze), ponieważ cząsteczki poruszają się wtedy średnio z (mniejszymi / większymi) prędkościami.
1
Ćwiczenie 5

Jaką radę można dać osobie używającej perfum? Czy powinna perfumować się oszczędniej latem w czasie upałów, czy zimą? Uzasadnij swoją odpowiedź.

RIFjO8c5vLC4O
uzupełnij treść
1
Ćwiczenie 6

W kabinie statku kosmicznego panuje ciśnienie mniejsze o 20% - 30% od ciśnienia atmosferycznego. Jak to wpływa na szybkość rozchodzenia się zapachów: rozchodzą się szybciej czy wolniej niż na powierzchni Ziemi? Odpowiedź uzasadnij.

uzupełnij treść
2
Ćwiczenie 7

W płucach odbywa się wymiana gazowa. Tlen dyfunduje do krwi, a dwutlenek węgla, wytwarzany w organizmie w procesie spalania, z krwi do powietrza w płucach. Odpowiedz, jak będzie zmieniać się zawartość dwutlenku węgla we krwi, jeśli człowiek znajdzie się w środowisku z dużo większą niż normalna zawartością COIndeks dolny 2 w powietrzu. Odpowiedź uzasadnij.

uzupełnij treść
2
Ćwiczenie 8

Okazuje się, że zjawisko dyfuzji bardzo dobrze opisuje również rozprzestrzenianie się chorób wirusowych, takich jak grypa. Spójrz na poniższy rysunek, który przedstawia rozprzestrzenianie się epidemii tzw. świńskiej grypy (AH1N1), której pierwsze przypadki zostały odnotowane wiosną 2009 r. w Meksyku i która, w ciągu zaledwie kilku miesięcy, rozprzestrzeniła się niemal na cały świat. Porównaj tempo rozprzestrzeniania się H1N1 z tempem rozprzestrzeniania się dżumy w Europie w XIV wieku (Rys. 2. w części „Warto przeczytać”).

RlIrxo9jmFDPV
Ilustracja jest prostą animacją. Przedstawia mapę świata z zaznaczonymi wielkimi miastami, które połączone są liniami symbolizującymi trasy przelotów lotniczych. Fioletowe plamki pojawiające się na mapie pokazują rozprzestrzenianie się świńskiej grypy w 2009 roku. Początkowo plamki pojawiły się na południowo‑zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. Następnie szybko rozprzestrzeniły się na obszar Ameryki Południowej i do zachodniej części Europy. Dalej zaraza rozprzestrzeniła się na obszar Azji i Australii, a w Ameryce już zanikła. W końcu fioletowe plamki znajdowały się już tylko w południowo‑wschodniej Azji i tam również zanikły.

Który ze wspomnianych scenariuszy rozprzestrzeniania się chorób lepiej opisuje pandemię wirusa COVID‑19, który opanował cały świat w 2020 roku?

Zastanów się, jakie czynniki, w odróżnieniu od temperatury w przypadku zwykłej dyfuzji, wpływają na rozprzestrzenianie się chorób w dzisiejszych czasach.

uzupełnij treść