Dla nauczyciela
Scenariusz
Autor
Learnetic
Temat zajęć
Zwroty grzecznościowe
Grupa docelowa
Szkoła podstawowa, klasa VII
Ogólny cel kształcenia
Przygotowanie uczniów do skutecznego i zgodnego z zasadami kultury uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym.
Kształtowane kompetencje kluczowe
Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia
18.12.2006r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie
uczenia się przez całe życie
• Porozumiewanie się w języku ojczystym
• Kompetencje społeczne i obywatelskie
Cele (szczegółowe) operacyjne
Uczniowie:
kształcą umiejętność słuchania na poziomie informacyjnym;
analizują i ćwiczą posługiwanie się rozmaitymi stylami języka;
rozumieją, na czym polega grzeczność językowa i stosują ją w wypowiedziach;
rozróżniają komunikację oficjalną i nieoficjalną;
rozpoznają błędy w komunikacji językowej;
analizują komunikację językową pod kątem jej zgodności z zasadami etykiety językowej;
na podstawie sytuacji komunikacyjnej określają dystans personalny;
znają i stosują zwroty grzecznościowe odpowiednio do kontekstu.
Metody/techniki kształcenia
metoda eksponująca: pokaz filmu
metoda praktyczna: ćwiczenia
metoda asymilacji wiedzy: pogadanka, dyskusja, praca z tekstem
metoda inscenizacyjna: drama
metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy: “burza mózgów”
Formy pracy
zbiorowa
grupowa
indywidualna
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
1. Nauczyciel zadaje uczniom pytania: Czy stosują zasady dobrego wychowania i w jakich sytuacjach? Czy zdarza im się spotkać z zachowaniami odbiegającymi od normy?
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel wyświetla film Zwroty grzecznościowe.
2. Po obejrzeniu filmu uczniowie indywidualnie rozwiązują ćwiczenia interaktywne - ich odpowiedzi omawiają wspólnie z nauczycielem.
3. Następnie uczniowie dobierają się w pary lub w większe zespoły (w zależności od liczby uczniów w klasie). Nauczyciel wręcza im dialogi do przedstawienia na forum klasy, powinny to być np. przeprosiny, prośby, podziękowania, gratulacje, zaproszenia, powitania, pożegnania. Po odegranej scenie pozostali uczniowie określają charakter komunikacji, typ dystansu personalnego, relację między rozmówcami, użyte przez nich zwroty grzecznościowe. Oceniają, czy rozmowa spełniła zasady etykiety językowej - uzasadniają swoje stanowisko i proponują, w jaki sposób powinno się odegrać scenę, aby spełniała ona zasady etykiety językowej.
4. Nauczyciel ponownie dzieli uczniów na kilkuosobowe zespoły. Każdej grupie wręcza tekst (np. wiadomość mailową, fragment rozmowy na komunikatorze internetowym, kartkę z zaproszeniem, kartkę z gratulacjami), który nie spełnia zasad etykiety językowej (netykiety). Uczniowie mają za zadanie wskazać błędne zastosowanie zwrotów grzecznościowych lub miejsca, w których je pominięto. Następnie uczniowie przeformułowują otrzymany tekst w taki sposób, by był zgodny z etykietą językową. Po zakończonej pracy, prezentują jej wynik na forum klasy.
5. Nauczyciel inicjuje dyskusję wokół wybranego cytatu dotyczącego grzeczności:
Grzeczność nic nie kosztuje, a wygrywa wszystko (Ralph Waldo Emerson)
Grzeczność jest dla człowieka tym, czym ciepło dla wosku (Artur Schopenhauer)
Grzeczność to tylko brak odruchów złego wychowania (Stendhal)
Faza podsumowująca
1. Na zakończenie lekcji nauczyciel rysuje na tablicy tabelę, którą dzieli na kolumny o nazwach: zwroty powitalne, zwroty pożegnalne, podziękowania, prośby, gratulacje, zaproszenia, przeprosiny. Uczniowie podchodzą do tablicy i zapisują przykładowe formuły grzecznościowe. Określają, w jakiej sytuacji komunikacyjnej się je stosuje.
Praca domowa
1. Napisz dialog, w którym zastosujesz zwroty grzecznościowe.
Tematy dialogu do wyboru:
Kłótnia kolegów na korytarzu szkolnym.
Rozmowa z nauczycielem na temat niesprawiedliwej oceny z kartkówki.
Rozmowa z koleżanką, która rozsiewa plotki w klasie.
Metryczka
Tytuł
Zwroty grzecznościowe
Temat lekcji z e‑podręcznika, do którego e‑materiał się odnosi
Jak grzecznie zwracać się do innych?
Przedmiot
Język polski
Etap edukacyjny
II szkoła podstawowa
Nowa podstawa programowa
I. Kształcenie literackie i kulturowe.
1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:
4) rozpoznaje w tekście literackim: neologizm, eufemizm, porównanie homeryckie,
inwokację, symbol, alegorię i określa ich funkcje;
2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:
6) określa wartości estetyczne poznawanych tekstów kultury;
II. Kształcenie językowe.
3) zna sposoby wzbogacania słownictwa;
7) rozumie pojęcie stylu, rozpoznaje styl potoczny, urzędowy, artystyczny, naukowy, publicystyczny.
3. Komunikacja językowa i kultura języka. Uczeń:
1) rozumie, na czym polega grzeczność językowa i stosuje ją w wypowiedziach;
2) rozróżnia normę językową wzorcową oraz użytkową i stosuje się do nich;
III. Tworzenie wypowiedzi.
IV. Samokształcenie. Uczeń:
7) rozwija nawyki systematycznego uczenia się;
8) rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii.
Kompetencje kluczowe
Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 18.12.2006r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie
Porozumiewanie się w języku ojczystym - uczniowie stosują typy interakcji słownej,
Kompetencje społeczne i obywatelskie
Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia
Uczniowie:
kształcą umiejętność słuchania na poziomie informacyjnym,
analizują i ćwiczą posługiwanie się rozmaitymi stylami języka,
rozumieją, na czym polega grzeczność językowa i stosują ją w wypowiedziach,
rozróżniają komunikację oficjalną i nieoficjalną,
rozpoznają błędy w komunikacji językowej,
analizują komunikację językową pod kątem jej zgodności z zasadami etykiety językowej,
na podstawie sytuacji komunikacyjnej określają dystans personalny,
znają i stosują zwroty grzecznościowe odpowiednio do kontekstu.
Powiązanie z e‑podręcznikiem
http://www.epodreczniki.pl/reader/c/131144/v/44/t/student-canon/m/j0000007UNB1v50