Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Faszcza
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Curling / Curling
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.10, II.5, III.4, V.1, V.6, V.8, VII.3, VII.4, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.2, X, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące curlingu i obowiązujących w nim zasad.
Uczeń potrafi wyjaśnić, czym jest kodeks honorowy, oraz wymienić zalety uprawiania curlingu.
Uczeń potrafi zredagować e‑mail, w którym opisuje, skąd pochodzi curling, na czym polega, co jest istotnym elementem tej dyscypliny olimpijskiej, jaki jest jej kodeks honorowy oraz dlaczego curling może być sportem dla każdego.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące curlingu.
Uczeń kształtuje wiedzę z zakresu curlingu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd, jako narzędzie doskonalenia)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające halę sportową i prosi o przygotowanie listy dziesięciu skojarzeń dotyczących curlingu. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę. Dodatkowo uczniowie w parach lub na forum klasy opisują, w jaki sposób, ich zdaniem, poszczególne elementy sprzętu do curlingu wymienione w zadaniu są wykorzystywane w czasie gry. Nauczyciel zachęca uczniów do stosowania czasowników modalnych: might/could, can’t etc.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu Curly Curling? i odpowiadają na forum klasy na pytanie nauczyciela: What is curling?
Uczniowie pracują w pięcioosobowych grupach (uczeń A, B, C, D, E). Każdy uczeń zapoznaje się z przydzieloną mu wypowiedzią jednej z pięciu osób na temat curlingu. W swoich zespołach uczniowie streszczają przeczytane fragmenty i gromadzą informacje na temat:
początków curlingu;
najważniejszych zasad tej dyscypliny;
korzyści płynących z uprawiania tego sportu.
Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegów/koleżanek.
Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Następnie w parach układają pytania do zdań z zadania, w taki sposób, aby odpowiedzią było wyrażenie z tekstu, np.: skip – Who directs the whole strategy of the game?
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie na urządzeniach mobilnych wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Wyznaczona osoba nanosi rozwiązanie na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną, a następnie wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Porównują w parach odpowiedzi i uzasadniają je na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Wskazane osoby odczytują prace na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się). Następnie na forum klasy omawiają podane pojęcia, wykorzystując wszystkie wyrazy z poszczególnych kategorii.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–4, 6, 7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You watched a curling match on TV. You found this sport amusing and decided to share your opinion with your friend from England. Write an email to her and:
mention what the origins of curling are;
explain what the purpose of the game is;
inform what the code of honour in curling is and what values it represents;
express your opinion on why curling is a suitable sport even for amateurs.
In your email use 100–150 words.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, wykorzystując informacje z ilustracji interaktywnej z e‑materiału, uczniowie przygotowują dla kolegi/koleżanki test dotyczący znajomości zasad gry w curling. Zadania mogą mieć formę typu prawda/fałsz, pytań otwartych, zdań z lukami do uzupełnienia itd. Na kolejnej lekcji uczniowie wymieniają się przygotowanymi przez siebie testami i rozwiązują zadania otrzymane od kolegi/koleżanki.