Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Time to Retire? / Czas na emeryturę?
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.4, II.4, II.5, II.8, III.1, III.2, III.4, III.7, V.2, V.3, V.6, V.7, V.12, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności.
[K4] kompetencje cyfrowe.
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z emeryturą.
Uczeń opisuje pozytywne i negatywne aspekty emerytury.
Uczeń opisuje typy emerytury oraz zjawiska z nią związane.
Uczeń tworzy wpis na blog o tym, w jaki sposób można przejść na emeryturę już w wieku średnim.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat emerytury, jej pozytywnych i negatywnych aspektów oraz prawnych uwarunkowań.
Uczeń rozwija świadomość zjawisk społecznych takich jak życie osób pracujących i tych na emeryturze.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, uporządkowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (domyślanie się słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy, “burza mózgów”, debata)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie pary starszych ludzi (Przeczytaj) i podpis “Life starts again when you retire” (Przeczytaj) i pyta: Do you agree with this statement? Why? Why not? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają na urządzeniach mobilnych tekst Retirement Trends i wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Następnie odpowiadają na forum klasy. Podają odpowiedzi pełnymi zdaniami i uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Ochotnicy odczytują zdania, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytanie z Exercise 8 (Sprawdź się): What activities can people do when they retire? oraz dodatkowo na pytania: How do you imagine your retirement? What would you do when you retire? Chętne osoby relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie w ramach przygotowania do pracy z nagraniem wykonują Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba odczytuje odpowiedzi.
Uczniowie wspólnie zapoznają się z nagraniem. Następnie na forum klasy wykonują Exercise 2 i 3 (Plik audio). Porównują odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi (dyskusja po angielsku). Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i podają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Plik audio).
Uczniowie w parach odczytują z podziałem na role dialog z nagrania.
Uczniowie pracują w parach i uzupełniają Exercise 4 (Plik audio). Ochotnicy odczytują kolejne zdania i nanoszą je na tablicę.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel dzieli uczniów na dwa zespoły, które wezmą udział w debacie klasowej. W ciągu 10 minut obie drużyny metodą „burzy mózgów” gromadzą jak najwięcej argumentów za lub przeciw stwierdzeniu: Retirement is a blessing. Grupa A szuka argumentów za, a grupa B przeciw. Następnie kolejni przedstawiciele zespołów pojedynkują się na forum klasy na argumenty. Nauczyciel notuje argumenty na tablicy, a pod koniec debaty wszyscy wspólnie liczą i oceniają argumenty oraz wyłaniają zwycięzcę debaty.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują dwa zadania z Exercise 1–7 (Sprawdź się). Reszta ćwiczeń może być wykorzystana przez nauczyciela podczas lekcji powtórzeniowej lub na sprawdzianie.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się).
On an international Internet forum, you have read an entry about retirement whose author argued it's the most boring stage of life. You disagree with his/her opinion. In your entry:
explain why you disagree and provide an argument against;
describe what retirement looks like for a member of your family;
express your opinion on life during retirement;
ecourage other Internet users to express their opinions.
Write 100‑150 words.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, uczniowie piszą streszczenie wywiadu z pliku audio (100–150 wyrazów). Na kolejnej lekcji w parach sprawdzają i oceniają streszczenia oraz prezentują je na forum klasy.