Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Agnieszka Ruzikowska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Spadek swobodny |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: 19) wyodrębnia zjawisko z kontekstu, nazywa je oraz wskazuje czynniki istotne i nieistotne dla jego przebiegu; II. Mechanika. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | IBSE |
Metody nauczania: | pokaz multimedialny |
Formy zajęć: | praca w grupach |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Uczniowie w ramach pracy domowej przed lekcją zapoznają się z symulacją interaktywną. Na początku lekcji nauczyciel zbiera obserwacje od uczniów, w szczególności zwracając uwagę na to, od czego zależą czas spadania i maksymalna prędkość podczas spadku swobodnego, oraz czy ewentualna zależność jest zależnością liniową. Warto też, by uczniowie przedyskutowali możliwości sprawdzenia różnych własności spadku swobodnego za pomocą symulacji interaktywnej – jak sprawdzić (i czy w ogóle jest to możliwe), czy na przykład zależność prędkości maksymalnej od przyspieszenia jest liniowa. | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie, wychodząc od równań ruchu jednostajnie zmiennego, wybierają układ odniesienia i zapisują te równania w szczególnym przypadku, jakim jest spadek swobodny. Nauczyciel zwraca uwagę – jeśli zachodzi taka potrzeba – na prawidłowe zapisywanie składowych poszczególnych wielkości. Następnie uczniowie wyprowadzają wzór na czas spadania oraz maksymalną prędkość i – w formie dyskusji – weryfikują swoje obserwacje. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie dzielą się na trzy grupy i każda grupa najpierw układa kilka zadań typu prawda/fałsz podobnych do tych z symulacji, następnie rozwiązuje zadania innej grupy i potem sprawdza rozwiązania trzeciej grupy. Nauczyciel odpowiada na ewentualne pytania i wyjaśnia wątpliwości. | |
Praca domowa: | |
Zadanie 1, 5, 6 i 8 z zestawu ćwiczeń w celu weryfikacji zdobytej wiedzy. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Symulację interaktywną uczniowie mogą także badać na początku lekcji. |