Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Agnieszka Ruzikowska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Zależność położenia ciała od czasu w ruchu jednostajnie przyspieszonym |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: II. Mechanika. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: II. Mechanika. |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | eksperymantalno‑obserwacyjna |
Metody nauczania: | doświadczalna |
Formy zajęć: | praca w grupach |
Środki dydaktyczne: | Komputer z rzutnikiem, dla każdej grupy zestaw składający się z równi pochyłej, miarki, stopera, ciała, które będzie się zsuwać po równi, oprogramowanie umożliwiające dopasowanie paraboli najmniejszych kwadratów. |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Uczniowie przed lekcją, w ramach pracy domowej, oglądają film‑samouczek. Na początku lekcji nauczyciel wyjaśnia ewentualne wątpliwości związane z filmem i odpowiada na pytania. | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie w grupach wykonują doświadczenie polegające na zbadaniu zależności położenia od czasu dla ciała zsuwającego się po równi pochyłej. Każda grupa wykonuje dwa eksperymenty, zmieniając tylko jeden czynnik – prędkość początkową albo przyspieszenie (związane z nachyleniem równi). Wyniki przedstawiają na wykresie i, korzystając z komputera, dopasowują do nich parabolę najmniejszych kwadratów. Następnie każda grupa przedstawia swoje wyniki, zwracając szczególną uwagę na to, jak zmienia się wykres, gdy zmienia się prędkość początkowa lub przyspieszenie. Uczniowie dyskutują też, czy ruch ciała na równi można uznać za jednostajnie przyspieszony, czy też nie i jakie są możliwe źródła błędów pomiarowych. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie rozwiązują zadanie 3 i 5 z zestawu ćwiczeń. | |
Praca domowa: | |
Zadanie 6 i 7 z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Film‑samouczek uczniowie mogą także obejrzeć na początku lekcji. |