Autorki e‑materiału: Dorota Giżyńska

Autorki scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: School Uniforms: Yay or Nay! / Mundurki szkolne: tak czy nie?

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne: III.1, III.3, III.4, III.5

Treść nauczania – cele szczegółowe: I.3, II.5, III. 1, III. 4, IV.6, V.8, VIII.3

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z mundurkami szkolnymi.

  2. Uczeń potrafi wyrażać nakazy i zakazy.

  3. Uczeń potrafi napisać rozprawkę, w której przedstawia wady i zalety noszenia mundurków przez uczniów.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat mundurków szkolnych.

  2. Uczen poszerza wiedzą na temat zasadności noszenia mundurków.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem/filmem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

    zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

    tablica interaktywna

    ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Nauczyciel prosi uczniów o podanie pierwszych dziesięciu skojarzeń, które przychodzą im na myśl na hasło; school uniform. Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nauczyciel może poprosić o rozwinięcie kilku ciekawych skojarzeń.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie porządkują zdania w Exercise 1 (Przeczytaj). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują zdania i nanoszą je na tablicę.

  2. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na tytuł tekstu: Students Banned Over Wrong Trousers!

    i pyta:What would you like to learn about the incident? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

    Uczniowie czytają tekst i sprawdzają, czy zawiera on odpowiedzi na któreś z ich pytań z punktu 2.

  3. Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  4. Uczniowie łączą wyrazy z definicjami w Exercise 3 (Przeczytaj), a następnie sprawdzają, w jakim kontekście wyrazu z zadania pojawiły się w tekście. Dodatkowo mogą ułożyć własne zdania z wyrażeniami z zadania, związane z tematem lekcji.

  5. Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Odczytują zdania na forum klasy, a nauczyciel uzupełnia ćwiczenie na tablicy.

  6. Nauczyciel wyjaśnia zasady stosowania czasowników modalnych zgodnie z działem „Gramatyka” i wykonują *Exercise * 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  7. Uczniowie indywidualnie lub w parach wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.

  8. W ramach przygotowania do pracy z multimedium uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoby nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą sprawdzić, jak zachowują się wyrażenia z zadania w kontekście – w tym celu analizują przykładowe zdania w jednym ze słowników online.

  9. Uczniowie oglądają film, a następnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasowym.

  10. Uczniowie ponownie oglądają film i łączą wyrazy z tłumaczeniami w Exercise 3 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicy.

  11. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie w parach odpowiadają na pytanie z Exercise 7 (Sprawdź się): Should all schools have a uniform policy? Why/why not? Następnie relacjonują opinie na forum klasy.

  2. Uczniowie pracują w niewielkich grupach i metodą „burzy mózgów” szukają jak największej liczby argumentów za i przeciw mundurkom w szkole. Tworzą wspólne listy, które prezentują na forum klasy, a nauczyciel zapisuje pomysły na tablicy. Dz

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

Many schools have decided to introduce uniforms. Write an essay about pros and cons of wearing uniforms by school students.

Your essay should be 200–250 words long.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie wykorzystują informacje zawarte w tekście oraz filmie i przygotowują się do debaty na temat zasadności wprowadzenie mundurków szkolnych w ich szkole. Dzielą się na trzy grupy, z których każda wciela się w rolę uczniów, nauczycieli i rodziców. Przygotowują odpowiednie argumenty i słownictwo. Na kolejnej lekcji odbywa się debata.