Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Jan Pluta |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jaka jest różnica między błędem a niepewnością pomiarową? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia nauczania: nauczanie przez dociekanie IBSE |
Metody nauczania: | - pokaz multimedialny, |
Formy zajęć: | - praca całego zespołu klasowego, |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem |
Materiały pomocnicze: | Aplikacje pomiaru czasu w urządzeniach mobilnych typu tablet lub smartfon. |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Wprowadzenie przez nauczyciela według treści z rozdziału „Czy to nie ciekawe” oraz początkowej części rozdziału „Warto przeczytać”. Wprowadzenie pojęcia błędu pomiaru jako pojęcia jakościowego i skontrastowanie tego pojęcia z pojęciem niepewności pomiaru. Dyskusja, na przykładzie zegarów, możliwych rodzajów błędów: przypadkowych i systematycznych. | |
Faza realizacyjna: | |
Cała klasa ogląda film dołączony do tego materiału, w którym omówiono różne typy błędów. Po zakończeniu emisji filmu uczniowie wykonują wspólnie eksperyment, korzystając z załączonej do materiału symulacji (pozwalającej na określenie czasów reakcji). Eksperyment może być powiązany z konkursem na najlepsze czasy reakcji. Nauczyciel dyskutuje z uczniami wyniki eksperymentu i płynące z nich wnioski. Na forum klasy prowadzona jest dyskusja na temat tego, czy z postaci histogramu czasów reakcji można wnioskować o istnieniu w pomiarach błędów systematycznych i przypadkowych. | |
Faza podsumowująca: | |
Wspólne omówienie wyników pomiarów. Zwrócenie uwagi na charakterystyczne cechy błędów przypadkowych widocznych jako różnice w wynikach pomiarów tej samej osoby. Pokazanie, jak przejawia się składowa systematyczna czasu reakcji. Dyskusja na temat różnych możliwości eliminacji błędów systematycznych i szacowania przypadkowych. | |
Praca domowa: | |
Pisemna praca domowa: Przy pomocy stopera w telefonie komórkowym wykonaj serię pomiarów czasu reakcji swoich bliskich. Przygotuj rozkłady tych czasów dla każdej ze zbadanych osób oddzielnie i dla wszystkich osób razem. Wykonaj odpowiednie wykresy - histogramy tych czasów i przeprowadź ich dyskusję. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium może być wykorzystane podczas lekcji, na których pojawia się potrzeba dyskusji na temat błędów przypadkowych i systematycznych. |