Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Elżbieta Kawecka |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Energia potencjalna sprężystości |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: V. Drgania. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | formative feedback - kształtująca (ucząca) informacja zwrotna lub ocenianie kształtujące |
Metody nauczania: | Praca z wykorzystaniem multimediów, analiza pomysłów. |
Formy zajęć: | - praca w parach, |
Środki dydaktyczne: | film samouczek |
Materiały pomocnicze: | e‑materiały: „Cechy ruchu harmonicznego”, „Praca mechaniczna i jej jednostka”. |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Zaciekawienie (pogadanka wstępna): Nauczyciel omawia przykłady wykorzystania energii potencjalnej sprężystości, np. strzelanie z łuku, skoki na trampolinie, nakręcanie zegarka mechanicznego. Rozpoznanie wiedzy wyjściowej uczniów w kontekście realizowanego tematu oraz nawiązanie do tej wiedzy. Pytania skierowane do uczniów: | |
Faza realizacyjna: | |
- Nauczyciel omawia sposób pracy i zadania uczniów. | |
Faza podsumowująca: | |
- Nauczyciel sugeruje uczniom, że w domu mogliby samodzielnie wykonać eksperyment opisany w ćwiczeniu 8. Nauczyciel omawia doświadczenie i jego spodziewany wynik oraz wyjaśnia wątpliwości i odpowiada na pytania uczniów. | |
Praca domowa: | |
Dla chętnych uczniów - wykonanie doświadczenia opisanego w ćwiczeniu 8 z zestawu ćwiczeń. Dla tych, którzy nie będą mieli ochoty wykonywać tego doświadczenia - ćwiczenia: 4 i do wyboru jedno z zadań 5‑7. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Film samouczek „Energia potencjalna sprężystości” można wykorzystać podczas lekcji według scenariusza. Może być też wykorzystany przez uczniów do powtórzenia i utrwalenia wiadomości. |