Dla nauczyciela
Scenariusz
Autor
Learnetic SA
Temat zajęć
Czy masa ciała i siła działająca na ciało ma wpływ na jego przyspieszenie?
Grupa docelowa
szkoła podstawowa, klasy 7–8
Ogólny cel kształcenia
Uczeń bada zależności pomiędzy siłą, masą a przyspieszeniem, wynikających z drugiej zasady dynamiki Newtona.
Kształtowane kompetencje kluczowe
Kształtowane kompetencje kluczowe:
1. porozumiewanie się w języku ojczystym;
3. kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;
5. umiejętność uczenia się.
Cele (szczegółowe) operacyjne
Uczeń:
a) podaje treść drugiej zasady dynamiki Newtona;
b) opisuje zachowanie się ciał pod wpływem działającej siły na podstawie drugiej zasady dynamiki Newtona;
c) wyznacza wartość przyspieszenia ciała na podstawie wyników pomiaru drogi przebytej w kolejnych odstępach czasu;
d) wykorzystuje technikę wideopomiarów do badania ruchu ciał.
Metody kształcenia
problemowe: obserwacja i pomiar
Formy organizacji pracy
praca w grupach
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjne.
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: dlaczego naładowanym wózkiem z zakupami trudniej jest manewrować niż pustym? W którym przypadku wózek rozpędza się szybciej?
Nauczyciel podaje temat lekcji.
Czynności do wykonania przed lekcją:
W ramach przygotowania się do lekcji uczniowie oglądają w domu film pt. Czy masa ciała ma wpływ na jego przyspieszenie? oraz rozwiązują powiązane z filmem zadania interaktywne.
Do wykonania doświadczenia w klasie należy przygotować zestaw zaprezentowany w filmie, zawierający:
tor dla wózka, zaopatrzony w skalę z podziałką centymetrową (np. odcinek płyty meblowej o długości około 1 m,
wózek (wagonik, samochodzik) o znanej masie,
nić,
obciążniki o znanej masie ok. 5–
10 g (np. nakrętki do śrub),
bloczek (opcjonalny),
smartfony, wyposażone w aplikację do wykonywania szybkich zdjęć seryjnych (najlepiej po jednym dla każdego zespołu),
wagę o dokładności umożliwiającej pomiar masy wózka i obciążników.
Faza realizacyjna
Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły (np. czteroosobowe) i rozdaje karty pracy.
Zespoły formułują problem badawczy i stawiają hipotezę.
Zadaniem każdego zespołu jest wykonanie za pomocą smartfonu wyposażonego w aplikację do szybkich zdjęć seryjnych trzech serii zdjęć jadącego wózka dla jednego z przypadków, np.:
- masa układu m, siła ciągnąca F,
- masa układu m, siła ciągnąca 2F,
- masa układu m, siła ciągnąca 3F,
- masa układu 2m, siła ciągnąca F,
- masa układu 3m, siła ciągnąca F.
Zespoły wykonują kolejno pomiary dla poszczególnych przypadków.
Po wykonaniu zdjęć zespoły analizują (na ekranach smartfonów) wykonane zdjęcia i wpisują odczytane wartości przebytej drogi do tabeli na kartach pracy i obliczają wartości przyspieszenia dla badanych przypadków.
Przedstawiciele zespołów podają otrzymane wyniki.
Nauczyciel wraz z uczniami dyskutują otrzymane wyniki i wyciągają wnioski, zwracając uwagę na potencjalne przyczyny błędów w pomiarach i odnoszą je do drugiej zasady dynamiki Newtona.
Faza podsumowująca
Uczniowie sporządzają notatkę w zeszytach.
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy nr 2, prosi o wykonanie zadania.
Metryczka
Tytuł
Czy masa ciała ma wpływ na jego przyspieszenie?
Temat lekcji z e‑podręcznika, do którego e‑materiał sie odnosi
Gimnazjum klasa 2
1.4. Druga zasada dynamiki Newtona
Przedmiot
fizyka
Etap edukacyjny
szkoła podstawowa, klasy 7–8
Nowa podstawa programowa
II. Ruch i siły. Uczeń:
11) rozpoznaje i nazywa siły, podaje ich przykłady w różnych sytuacjach praktycznych (siły: ciężkości, nacisku, sprężystości, oporów ruchu);
15) posługuje się pojęciem masy jako miary bezwładności ciał; analizuje zachowanie się ciał na podstawie drugiej zasady dynamiki i stosuje do obliczeń związek między siłą i masą a przyspieszeniem.
Kompetencje kluczowe
1) porozumiewanie się w języku ojczystym;
3) kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;
5) umiejętność uczenia się.
Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia
Uczeń:
podaje treść drugiej zasady dynamiki Newtona;
opisuje zachowanie się ciał pod wpływem działającej siły na podstawie drugiej zasady dynamiki Newtona;
wyraża wartość działającej siły w niutonach.
Powiązanie z e‑podręcznikiem
http://www.epodreczniki.pl/reader/c/140548/v/latest/t/student-canon/m/ikt9jc7X7x