Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autora: Magdalena Filewicz
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Wybrzeża organogeniczne
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, liceum ogólnokształcące/technikum, zakres podstawowy, klasa I
Podstawa programowa:
V. Litosfera: związek budowy wnętrza Ziemi z tektoniką płyt litosfery, procesy wewnętrzne i zewnętrzne kształtujące powierzchnię Ziemi i ich skutki, skały.
Uczeń:
charakteryzuje główne procesy zewnętrzne modelujące powierzchnię Ziemi (erozja, transport, akumulacja) oraz skutki rzeźbotwórczej działalności rzek, wiatru, lodowców, lądolodu i mórz oraz wietrzenia;
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
wymienia cechy charakterystyczne wybrzeży namorzynowych,
wskazuje wybrzeża koralowe na mapie świata,
charakteryzuje etapy powstawania atolu.
Strategie nauczania: konstruktywizm; konektywizm
Metody i techniki nauczania: odwrócona klasa, ćwiczeń przedmiotowych, z użyciem komputera, pogadanka, dyskusja
Formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne: komputery/tablety z dostępem do internetu, zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale, tablica interaktywna/tablica, mapa świata, atlasy geograficzne
Materiały pomocnicze:
UNESCO, Great Barrier Reef, [online], dostępny w internecie: http://whc.unesco.org/en/list/154, (dostęp: 04.12.2020).
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wstępna
Przybliżenie przez nauczyciela tematu i celów lekcji. Określenie wiążących dla uczniów kryteriów sukcesu.
Faza realizacyjna
Nauczyciel w krótkim wykładzie charakteryzuje, czym są wybrzeża organogeniczne.
Uczniowie wymieniają cechy wybrzeży organogenicznych.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Uczniowie analizują grafikę interaktywną za pomocą tabletów. Wykonują polecenie zawarte w tej części e‑materiału.
Nauczyciel prosi, aby każda z grup wyszukała za pomocą atlasów geograficznych przykłady wybrzeży organogenicznych na mapie świata. Uczniowie po wykonaniu zadania prezentują i omawiają poszczególne przykłady wybrzeży organogenicznych.
Nauczyciel przechodzi do sekcji „Sprawdź się”. Zapowiada uczniom, że w kolejnym kroku będą rozwiązywać ćwiczenia – od najprostszych do najtrudniejszych – i będą to robić wspólnie. Wybrana osoba czyta po kolei polecenia. Po każdym przeczytanym poleceniu nauczyciel daje uczniom określony czas na zastanowienie się, a następnie ochotnik udziela odpowiedzi. Reszta uczniów ustosunkowuje się do niej, proponując swoje pomysły. Nauczyciel w razie potrzeby koryguje odpowiedzi, dopowiada istotne informacje, udziela uczniom informacji zwrotnej.
Faza podsumowująca
Nauczyciel podsumowuje lekcję i omawia zagadnienia, które sprawiły największą trudność uczniom.
Nauczyciel omawia przebieg zajęć, wskazuje mocne i słabe strony pracy uczniów, udzielając im tym samym informacji zwrotnej, dokonuje oceny pracy uczniów, biorąc pod uwagę ich możliwości i zaangażowanie.
Wybrany uczeń podsumowuje zajęcia, zwracając uwagę na nabyte umiejętności.
Praca domowa:
Korzystając z dostępnych źrodeł informacji, napisz, dlaczego warto i w jaki sposób można chronić rafy koralowe.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Grafika interaktywna może być wykorzystana podczas innych zajęć związanych z procesami modelującymi powierzchnię Ziemi (V. 3).