Dla nauczyciela
Autora e‑materiału: Tomasz Wiśniewski
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: How to Organise Your Time? / Jak zorganizować swój czas?
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.3, I.4, I.5, II.1, II.2, II.3, II.5, II.7, III.1, III.4, III.5, V.2, V.3, V.6, V.10, VII.4, VII.5, VII.9, X, XII, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje środki leksykalne umożliwiające rozmowę o skutecznym zarządzaniu własnym czasem.
Uczeń opisuje metody Getting Things Done i Pomodoro.
Uczeń wymienia czynniki zaburzające efektywną pracę/naukę.
Uczeń analizuje problemy z organizacją własnego czasu pracy i potrafi dopasować do nich strategie naprawcze.
Uczeń stosuje zasadę trzeciego trybu warunkowego w wypowiedziach wyrażających żal na temat sytuacji z przeszłości.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo związane z zarządzaniem własnym czasem.
Uczeń rozwija wiedzę na temat metod zarządzania własnym czasem i zapobiegania prokrastynacji.
Uczeń kształtuje umiejętności efektywnego uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie, praca z audiobookiem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach, dyskusja ogólnoklasowa)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło time management (Przeczytaj) i pyta: Do you have time for everything you’d like to do? What things do you never have enough time for? Why do you think that is? What is time management? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Eight Tips on Time Management i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie starają się odtworzyć na forum klasy kolejne porady na temat zarządzania czasem i przytoczyć jak najwięcej szczegółów. Odpowiadają na pytanie o to, która z porad wydaje im się najważniejsza, i uzasadniają wypowiedź.
Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych rozmawiają na temat metod organizacji czasu. Odpowiadają na pytania: What is my biggest time management problem? Which methods from the text could be helpful? Are there any other time management methods you know about? Po zakończeniu rozmów w grupach dzielą się opiniami i pomysłami na forum klasy.
Nauczyciel wprowadza temat trzeciego trybu warunkowego zdaniem związanym z tematem lekcji: I wish I had known about Pomodoro before. If I had known, I would have checked your homework much faster. Zapisuje zdanie na tablicy i wyjaśnia zasadę trzeciego trybu warunkowego. Następnie uczniowie wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Omawiają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z audiobookiem uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Audiobook) i chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają audiobooka i uzupełniają Exercise 2 (Audiobook). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania, wykonują Exercise 3 (Audiobook) i na forum klasy odpowiadają na pytanie: Would you be a good manager?
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Audiobook). Prezentują prace na forum klasy.
Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 9 (Sprawdź się):
Are you an organised person? Why/why not?
In what ways can you improve your time management skills and be better organised?
What is your future dream job? What can you change about your life to pursue such a career?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–8 (Sprawdź się).
Uczniowie pisemnie odpowiadają na pytania z Exercise 10 (Sprawdź się): Students in your school are struggling with stress related to their final exams and heavy workload. As a member of the student council, you have been asked to write a short opening speech to the students of your school about how to fight stress using proper time management. Write 100–150 words. Remember to:
greet the audience;
introduce yourself;
present the topic of the speech;
present at least two advantages of good time management.
Materiały pomocnicze: Audiobook z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach. Inscenizują wywiad między dziennikarzem i bohaterem audiobooka z e‑materiału. Uczniowie zapoznają się z transkryptem audiobooka i każda osoba tworzy listę pięciu pytań do coacha, po czym przeprowadzają wywiad w parach dwa razy, zamieniając się rolami.