Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Anna Faszcza
Autorki scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: How to Be a Great Listener? / Tak być słuchaczem doskonałym?
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, V.6, V.12, VII.4, VII.15, VIII.1, VIII.2, VIII.3, X, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania - rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu doskonalenia umiejętności słuchania.
Uczeń potrafi wskazać najistotniejsze cechy dobrego słuchacza oraz wyjaśnić swój wybór.
Uczeń wyjaśnia potrzebę kształtowania i rozwijania umiejętności aktywnego słuchania.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy z zakresu doskonalenia umiejętności słuchania.
Uczeń poszerza wiedzę z zakresu doskonalenia umiejętności słuchania.
Uczeń kształtuje świadomość znaczenia umiejętności słuchania.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów, błąd jako narzędzie doskonalenia)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie I'm all ears i pyta: In what situations do we use the expresssion? Uczniowie odpowiadają, po czym rozwiązują quiz w Exercise 1 (Przeczytaj). Zapoznają się z rozwiązaniami quizu, a nauczyciel pyta, czy zgadzają się z wynikiem. Nauczyciel pyta: What are the features of a good listener? Następnie uczniowie na forum klasy wymieniają jak najwięcej cech dobrego słuchacza.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie trzech pierwszych akapitów tekstu How to Become a Better Listener? i udzielenie odpowiedzi na pytanie: What does the paragraph say about listening skills, communication and active listening? Uczniowie odpowiadają w parach/ na forum klasy.
Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a później na forum klasy uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu. Dodatkowo nauczyciel może zapytac uczniów, która ze wskazówek dotyczących umiejętności słuchania jest, ich zdaniem, najtrudniejsza do wdrożenia, z którą się nie zgadzają itd.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Dodatkowo sprawdzają, w jakim kontekście wyrażenia z zadania pojawiły się w tekście.
Uczniowie tworzą opis dobrego słuchacza zgodnie z poleceniem w Exercise 4 (Przeczytaj). Wskazane przez nauczyciela osoby odczytują prace na forum klasy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Gra edukacyjna), a uczniowie na forum klasy sugerują, które elementy powinny być umieszczone w kategoriach dos i don'ts.
Nauczyciel wyświetla na tablicy grę edukacyjną. Dzieli uczniów na cztery zespoły, które będą rywalizowały w grze. Odczytuje kolejne pytania, a grupy zgłaszają odpowiedzi. Wygrywa drużyna, która popełniła najmniej błędów.
Uczniowie łączą wyrażenia w zdania w Exercise 2 (Gra edukacyjna na urządzeniach mobilnych, po czym sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie podchodzą do tablicy i uzupełniają kolejne zdania w Exercise 3 (Gra edukacyjna). Pozostali nanoszą odpowiedzi na urządzeniach mobilnych.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ustnie w parach Exercise 7 (Sprawdź się): It is frequently repeated that “Speech is silver, silence is golden.” Explain how you understand this statement in reference to active listening. Przysłowie może być punktem wyjścia do ogólnoklasowej dyskusji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się) i Exercise 4 (Gra edukacyjna). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
It is argued that listening skills are undervalued and not given enough attention at school. Write an article to your school newspaper, where you discuss the traits of a good listener and explain what things they should avoid doing when listening to others.
Your article should be 200–250 words long.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują się do rozmowy z kolegą/koleżanką, w której zdadzą relację ze spotkania z osobą, która okazała się dobrym/złym słuchaczem, i opiszą, jakie jej zachowania o tym świadczyły. Na kolejnej lekcji uczniowie zrealizują zadanie w parach: uczeń A i uczeń B. W swojej wypowiedzi wykorzystują słownictwo z gry edukacyjnej z e‑materiału.