SCENARIUSZ LEKCJI

Imię i nazwisko autorki: Anna Ruszczyk

Przedmiot: geografia

Temat zajęć: Warunki chowu zwierząt w Polsce. Główne zwierzęta gospodarskie w Polsce i kierunki ich chowu

Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres podstawowy, klasa III

Podstawa programowa

XV. Społeczeństwo i gospodarka Polski: rozmieszczenie ludności i struktura demograficzna, saldo migracji, struktura zatrudnienia i bezrobocie, urbanizacja i sieć osadnicza, warunki rozwoju rolnictwa, restrukturyzacja przemysłu, sieć transportowa, atrakcyjność turystyczna.

Uczeń:

7) wskazuje obszary o najkorzystniejszych warunkach dla rozwoju rolnictwa oraz analizuje wpływ czynników przyrodniczych i pozaprzyrodniczych na możliwości przemian strukturalnych w rolnictwie Polski.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,

  • kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,

  • kompetencje cyfrowe,

  • kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • omawia, wielkość pogłowia zwierząt hodowlanych w Polsce;

  • wyjaśnia, jaka jest obsada zwierząt hodowlanych w Polsce;

  • charakteryzuje, główne obszary hodowli zwierzęcej w Polsce.

Strategie nauczania: konstruktywizm, konektywizm

Metody nauczania: pogadanka, dyskusja, metody operatywne (analiza tekstu e‑materiału, danych statystycznych, filmu edukacyjnego), drzewo decyzyjne

Formy zajęć: praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne: tablica interaktywna/ monitor dotykowy/ tablety, e‑materiał, mapa fizyczna Polski, arkusze papieru, pisaki

Materiały pomocnicze

GUS, Zwierzęta gospodarskie w 2020 r., GUS, Warszawa 2018, dostępne w internecie: stat.gov.pl (dostęp 20.10.2021).

Informacje o chowie zwierząt z perspektywy wegan: tydzien‑na‑weganie.pl (dostęp 20.10.2021).

Portal dla rolników: agropolska.pl (dostęp 20.10.2021).

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca

  • Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę zajęć – prosi o przypomnienie czynników przyrodniczych i pozaprzyrodniczych wpływających na rozwój rolnictwa. Czy te same czynniki jednakowo wpływają na produkcję roślinną i zwierzęcą? Dlaczego? Pogadanka.

  • Nauczyciel podaje temat i cele lekcji.

Faza realizacyjna

  • Nauczyciel wyjaśnia różnicę między terminami chówhodowla.

  • Uczniowie podają przykłady zwierząt hodowlanych (w Polsce i na świecie).

  • Nauczyciel dzieli uczniów na grupy.

  • Uczniowie w grupach zapoznają się z filmem edukacyjnym.

  • Na podstawie filmu (w grupach) wynotowują regiony (miejsca) hodowli zwierząt w Polsce, wyjaśniają, dlaczego hodowla rozwija się właśnie w tych miejscach, omawiają tendencje w rozwoju hodowli poszczególnych gatunków,

  • Uczniowie wykorzystują dane statystyczne zawarte w tekście e‑materiału („Przeczytaj”) dotyczące wielkości pogłowia i obsady zwierząt hodowlanych.

  • Po upływie wyznaczonego przez nauczyciela czasu wybrana grupa uczniów prezentuje odpowiedzi dla jednego rodzaju zwierząt, a pozostali uczniowie (w razie potrzeby) uzupełniają: regiony hodowli (województwa dominujące w hodowli danego rodzaju zwierząt), określają typ hodowli – intensywna czy ekstensywna, następnie uczniowie wskazują omawiane regony na mapie Polski

  • Po omówieniu wszystkich rodzajów zwierząt hodowlanych (każdy omawia inna grupa uczniów) przedstawionych w filmie edukacyjnym, nauczyciel rozdaje grupom uczniów arkusze papieru. Uczniowie w grupach opracowują drzewo decyzyjne do problemu „Czy w Polsce należy rozszerzać hodowlę zwierząt egzotycznych, np. strusi, lam?”.

  • Uczniowie wspólnie rozważają możliwe odpowiedzi, ich pozytywne i negatywne skutki, wyciągają wnioski.

  • Przedstawiciele grup omawiają swoje drzewa decyzyjne.

  • Nauczyciel, zwracając uwagę na warunki chowu zwierząt w Polsce, podkreśla wnioski, które podali uczniowie, omawiając swoje prace.

Faza podsumowująca

  • Nauczyciel podsumowuje etapy lekcji, zestawiając je z założonymi celami – ocenia pracę uczniów, ich zaangażowanie.

  • Nauczyciel wprowadza do fazy ćwiczeń na podstawie poznanego materiału – uczniowie indywidualnie wykonują wskazane ćwiczenia z e‑materiału (jeżeli nie zdążą, nauczyciel może zadać wybrane ćwiczenia jako pracę domową).

  • Uczniowie dzielą się swoimi doświadczeniami – mówią, co było łatwe, trudne, ciekawe, jakie są możliwości zastosowania zdobytej wiedzy.

Praca domowa

  • Korzystając z różnych źródeł informacji, wymień gatunki zwierząt hodowlanych, które dominują w okolicy Twojego miejsca zamieszkania. Wyjaśnij przyczyny tej dominacji.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium

Fragmenty filmu edukacyjnego można wykorzystać na lekcji dotyczącej chowu zwierząt na świecie (zakres podstawowy: X. 3). Film edukacyjny uczeń może wykorzystać w procesie samokształcenia.