Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Dariusz Aksamit |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Ilustracja położenia środka masy |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: III. Mechanika bryły sztywnej. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie i metody nauczania: | - flipped classroom (odwrócona klasa), |
Formy zajęć: | - praca grupowa, |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Uczniowie proszeni są w terminie poprzedzającym lekcję o przygotowanie następującego doświadczenia: przygotowanie kamery (może tu posłużyć kamera z telefonu komórkowego), znalezienie jednorodnego tła do nagrania (np. białej ściany), nagranie filmu, jak na tym tle rzuca się przedmiotami wprawionymi w ruch obrotowy, wgranie filmu do programu z opcją śledzenia ruchu (motion tracking) i przeanalizowanie nagrania, np. z użyciem Trackera (https://physlets.org/tracker) | |
Faza realizacyjna: | |
W trakcie lekcji zespoły uczniów prezentują swoje filmy. Następni dyskutują nad obserwacjami - jak przedmiot obracał się, wokół której osi, czy przechodziła ona przez środek masy, jak poruszał się środek masy itp. Następnie uczniowie oglądają film stanowiący multimedium niniejszego e‑materiału. W ostatnim etapie uczniowie rozwiązują wybrane zadania z zestawu ćwiczeń. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat przeprowadzonych eksperymentów i są zachęceni przez nauczyciela do wykonywania kolejnych nagrań oraz analizy zarejestrowanego ruchu. | |
Praca domowa: | |
Rozwiązanie zadań z zestawu ćwiczeń tego e‑materiału, których nie rozwiązano w trakcie lekcji. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Medium nauczyciel może zaprezentować uczniom podczas lekcji - zgodnie ze scenariuszem lub polecić uczniom obejrzenie przed lekcją. |