Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Social Housing / Budownictwo socjalne
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, I.14, II.1, II.2, II.5, II.6, III.1, III.4, III.5, III.6, III.7, V.3, V.11, V.12, V.13, VII.12, VII.14, VII.15, VIII.2, VIII.6, IX.1, XII, XIII
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje w różnych kontekstach i związkach frazeologicznych słownictwo z zakresu budownictwa socjalnego.
Uczeń opisuje procedurę apelacji w przypadku odrzucenia podania o mieszkanie socjalne.
Uczeń potrafi wyrazić chęć wzięcia udziału w programie zamiany mieszkań socjalnych.
Uczeń redaguje oficjalną skargę do rzecznika opieki społecznej w sprawie odrzucenia przez urząd miasta podania o mieszkanie socjalne.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat budownictwa socjalnego.
Uczeń kształtuje świadomość i rozwija wiedzę na temat społecznej roli mieszkań socjalnych.
Uczeń rozwija świadomość nierówności społecznych i kształtuje postawę wrażliwości na problemy mieszkaniowe osób społecznie nieuprzywilejowanych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/na forum klasy, inscenizacja)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: What is the difference between a house and a home? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel pyta uczniów: What is social housing? What associations do you have with the term? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a następnie czytają tekst My House is My Castle i porównują informacje z tekstu z własnymi przewidywaniami.
Uczniowie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj):
According to the text, what’s the purpose of social housing programmes?
How does the demand for social housing reflect the state of the economy?
Na forum klasy relacjonują, czego dowiedzieli się od kolegi/koleżanki, z którym/którą pracowali. Alternatywnie: Pytania z ćwiczenia mogą zostać wykorzystane jako podstawa ogólnoklasowej dyskusji.
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją i wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, powołując się na informacje zawarte w ilustracji.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach i podają na forum klasy. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie odpowiadają na forum klasy na pytania z Exercise 4 (Ilustracja interaktywna):
What information does the council need about the claimants in the social housing programme? Why is this information important?
How can an applicant increase their chances of receiving an offer?
What can an applicant do if their application is rejected?
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
Do you think that social housing programmes can solve the problem of homelessness? Why? Why not?
What are the advantages and disadvantages of living in social housing?
Uczniowie w parach odgrywają scenkę rozmowy w urzędzie przyznającym mieszkania socjalne. Uczeń A jest petentem, który zadaje pytania na temat procesu składania wniosku o mieszkanie socjalne. Uczeń B wciela się w rolę urzędnika, który odpowiada na pytania, zgodnie z informacjami z ilustracji interaktywnej. Uczniowie odgrywają scenkę dwa razy, zamieniając się rolami. Chętni prezentują dialogi na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your application for social housing has been rejected by the local council. Write an official letter of complaint addressed to the Social Care Ombudsman. Outline your case and quote the reasons for rejection provided by the council. Your letter should be written in an appropriate style and have 200–250 words.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą 10 definicji wyrazów zawartych w ilustracji interaktywnej, które w formie zagadek zadadzą partnerom w parach. Definicje powinny dotyczyć procesu ubiegania się o mieszkanie socjalne. Na kolejnej lekcji uczniowie podają koledze/koleżance z pary definicje, a jego/jej zadaniem jest odgadnąć o jakie słowo chodzi.