Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Bartłomiej Klus |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Przykłady zastosowań zasad dynamiki |
Grupa docelowa: | II etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. II. Mechanika. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. II. Mechanika. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | IBSE (Inquiry‑Based Science Education - nauczanie/uczenie się przez odkrywanie/dociekanie naukowe) |
Metody nauczania: | - burza mózgów, |
Formy zajęć: | - praca w grupach, |
Środki dydaktyczne: | - grafika interaktywna prezentująca zasady dynamiki na przykładzie swobodnie opadającej kulki w glicerynie, |
Materiały pomocnicze: | e‑materiał: Przykłady zastosowań zasad dynamiki |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
- Uczniowie przypominają sobie sens wszystkich trzech zasad dynamiki Newtona. | |
Faza realizacyjna: | |
- Uczniowie samodzielnie zapoznają się z tekstem „Warto przeczytać” e‑materiału. Analizują poszczególne przypadki zaprezentowanego przykładu. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie odnoszą się do postawionych sobie celów lekcji, ustalają, które osiągnęli, a które wymagają jeszcze pracy, jakiej i kiedy. W razie potrzeby nauczyciel dostarcza im informację zwrotną kształtującą. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie utrwalają wiedzę i poszerzają rozumienie czytając tekst e‑materiału oraz ponownie analizują grafikę interaktywną. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium bazowe może zostać wykorzystane przez uczniów przed lekcją. |