Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1
R13uRceUT7NGR
Zdecyduj, która/które z zasad dynamiki Newtona spełnione są w przedstawionej sytuacji.

Kierowca rozpędzonego samochodu poruszającego się z prędkością początkową v=const. zauważa na drodze wypadek. Natychmiastowo naciska hamulec, co powoduje, że prędkość z jaką porusza się samochód maleje, aż do momentu, w którym się zatrzyma. Możliwe odpowiedzi: 1. I zasada dynamiki Newtona, 2. II zasada dynamiki Newtona, 3. III zasada dynamiki Newtona, 4. wszystkie powyższe
1
Ćwiczenie 2
RZFtom9BBMLbk
W której z zaprezentowanych sytuacji spełniona jest II zasada dynamiki Newtona? Możliwe odpowiedzi: 1. Znajdująca się na równi pochyłej skrzynia, zsuwa się ze prędkością v. Ruch skrzyni wywołany jest składową siły grawitacji styczną do zbocza równi, która jest równoważona przez siłę tarcia dynamicznego., 2. Upuszczona z dużej wysokości drewniana kulka po pewnym czasie osiąga stałą prędkość. Dzieje się tak na skutek zrównoważenia się siły grawitacji oraz siły oporów powietrza., 3. Upuszczona z pewnej wysokości kulka wpada do naczynia z wodą. Po znalezieniu się w wodzie, kulka przez pewien czas wytraca prędkość początkową, jaką miała na styku ośrodków powietrze-woda.
1
Ćwiczenie 3
R19WdY7V3D9VL
W której/których z zaprezentowanych sytuacji spełniona jest I zasada dynamiki Newtona? Możliwe odpowiedzi: 1. Na poziomy blacie stołu znajduje się nieruchomy kubek z herbatą., 2. Ruszający ze świateł samochód zwiększa swoją prędkość pod wpływem działania siły generowanej przez silnik pojazdu., 3. Po zwisającej z sufitu linie wspina się chłopiec, wykorzystując siłę F równą co do wartości sile grawitacji działającej na niego.
1
Ćwiczenie 4
R4ltgd2TLANUW
Uzupełnij zdanie: Startujący z płyty lotniska samolot wzbija się w powietrze pod wpływem działania siły generowanej przez silniki maszyny. Prędkość samolotu rośnie, ponieważ działa nie niego zrównoważona / niezrównoważona siła wypadkowa. Po osiągnięciu docelowej wysokości, dalszą część trasy pokonuje ze stałą prędkością. W drugiej fazie lotu spełniona jest I zasada dynamiki / II zasada dynamiki Newtona, a zatem siła generowana przez silnik jest równoważona / nie jest równoważona przez siły oporów powietrza.
2
Ćwiczenie 5
R1IylPP8EvAza
Poniższy wykres przedstawia zależność prędkości konia wyścigowego w funkcji czasu w trakcie okrążenia toru. Wybierz przedziały czasowe, w których siły działające na zwierzę spełniają II zasadę dynamiki Newtona.
RjdV6sxigkeHL
Ćwiczenie 5
Zaznacz odpowiedź poprawną: Wyobraź sobie konia wyścigowego w trakcie zawodów. W którym z etapów biegu siły działające na zwierzę i zawodnika, który go dosiada spełniają drugą zasadę dynamiki Newtona? Możliwe odpowiedzi: 1. Tuż po starcie, gdy zwierzę nabiera prędkości, 2. W środkowej części wyścigu, gdy zwierzę porusza się ze stałą prędkością, 3. Podczas finiszu, 4. Po przekroczeniu przez zwierzę linii mety
2
Ćwiczenie 6
RUK2j4t3oJiut
Na poniższym wykresie przedstawiono drogę, jaką pokonał rowerzysta podczas wycieczki do sklepu. Wybierz przedział czasowy, w którym/których siły działające na rowerzystę spełniają I zasadę dynamiki Newtona.
R1PiKWo88Wcpn
Ćwiczenie 6
Zaznacz odpowiedzi poprawne: Wykres zależności drogi w funkcji czasu, dla poruszającego się ciała, gdy siły działające na ciało spełniają pierwszą zasadę dynamiki Newtona, ma postać: Możliwe odpowiedzi: 1. Funkcji rosnącej parabolicznie, 2. Funkcji liniowo rosnącej, 3. Funkcji stałej w czasie, 4. Funkcji malejącej liniowo, 5. Funkcji malejącej parabolicznie
3
Ćwiczenie 7

Po torze saneczkarskim zjeżdża drużyna bobslejowa. Na podstawie poniższego wykresu przedstawiającego zależność prędkości bobsleja wraz z  drużyną w  funkcji czasu, określ rodzaj nachylenia toru względem kierunku poziomego.

Możliwe odpowiedzi: pochylony w dół, poziomy, pochylony w górę.

R1Qgt8F2oju4l
R1RmW6JdqVxfn
RXPyAloeSl7QP
Ćwiczenie 7
Zaznacz odpowiedź poprawną: Wyobraź sobie rowerzystę, który rozpędza się do pewnej prędkości. W pewnej chwili rowerzysta zaczyna podjeżdżać pod górkę, ale w chwili rozpoczęcia podjazdu przestaje pedałować. Jak będzie wyglądać wykres funkcji przedstawiający prędkość z jaką się porusza w czasie? Możliwe odpowiedzi: 1. Będzie to funkcja parabolicznie malejąca, 2. Będzie to funkcja parabolicznie rosnąca, 3. Będzie to funkcja liniowo malejąca, 4. Będzie to funkcja liniowo rosnąca, 5. Będzie to funkcja o stałej wartości
3
Ćwiczenie 8
R1a1Yqkkirzxc
Spadająca z wysokości 𝐻=2𝑘𝑚 kropla wody, przyspiesza pod wpływem działania siły grawitacji. Sile tej przeciwdziałają siły oporu powierza. Siła wypadkowa, będąca różnicą tych dwóch sił, spełnia II zasadę dynamiki Newtona. Wybierz wykres, którego charakter poprawnie opisuje przedstawioną sytuację.