Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Krystyna Wosińska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Badanie czasu doprowadzenia cieczy do wrzenia przez ogrzewanie dołu i góry |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres podstawowy Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia eksperymentalno‑obserwacyjna (dostrzeganie i definiowanie problemów) |
Metody nauczania: | wykład informacyjny, eksperyment w wirtualnym laboratorium, analiza pomysłów |
Formy zajęć: | praca w parach, praca w grupach, praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia |
Materiały pomocnicze: | e‑materiał: „Jak definiuje się przewodnictwo właściwe?”, „Na czym polega transport ciepła przez konwekcję?” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Wprowadzenie zgodnie z treścią w części pierwszej „Czy to nie ciekawe?”. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel wyjaśnia, czym jest przewodzenie ciepła, podkreślając, że woda jest złym przewodnikiem ciepła. Nauczyciel stawia uczniom pytania związane z doprowadzaniem wody do wrzenia. W kierowanej przez nauczyciela dyskusji uczniowie dochodzą do wniosku, że energia cieplna w wodzie (i w innych płynach) może rozchodzić się przez przewodzenie ciepła lub przez konwekcję. Na przykładzie podgrzewanej wody nauczyciel wyjaśnia, na czym polega zjawisko konwekcji i zwraca uwagę uczniów na inne przykłady konwekcji (np. powstawanie kominów ciepłego powietrza, z których korzystają ptaki podczas wznoszenia się do góry). Uczniowie zastanawiają się, jak zachowa się woda podgrzewana od dołu i od góry. W celu sprawdzenia wniosków, do których doszli w dyskusji, uczniowie w parach wykonują doświadczenie w wirtualnym laboratorium, polegające na doprowadzeniu wody do wrzenia przez ogrzewanie od dołu i od góry. Po wykonaniu doświadczeń, wytypowana przez nauczyciela osoba na forum klasy dokonuje podsumowania uzyskanych wyników. | |
Faza podsumowująca: | |
Zespoły dzielą się na forum klasy wynikami przeprowadzonych doświadczeń. Następnie uczniowie w grupach 4‑osobowych dyskutują, co by się stało, gdyby górna grzałka nie wyłączyła się w momencie rozpoczęcia wrzenia wody (zadanie 8 z zestawu ćwiczeń). | |
Praca domowa: | |
Zadania z zestawu ćwiczeń: obowiązkowo zadania 1 – 4, do wyboru jedno z pozostałych zadań. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium bazowe może też być wykorzystane przez uczniów poza lekcjami w celu samodzielnego wykonania doświadczenia. Można je również wykorzystać podczas lekcji poświęconych: przekazowi ciepła i zjawisku konwekcji. |