Autorka e‑materiału: Joanna Sobierska‑Paczesny

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Stand Up For Your Rights! / Walcz o swoje prawa!

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, 1.3, 1.14, II.3, II.5, II.7, II.9, III.2, III.4, III.7, III.8, V.1, V.2, V.6, V.7, V.12, V.13, VIII.2, VIII.3, IX.2

Poziom nauczania: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

  6. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z prawami człowieka.

  2. Uczeń potrafi porównać cechy przywódcze wzorcowych liderów.

  3. Uczeń potrafi stworzyć charakterystykę osoby, która może być wzorem do naśladowania.

  4. Uczeń potrafi przedstawić i uzasadnić swoje poglądy na temat osób, które uważa za wzór do naśladowania.

  5. Uczeń potrafi zastąpić zdanie podrzędne imiesłowem.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje postawę odpowiedzialności obywatelskiej i wrażliwość na kwestię łamania praw człowieka.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat krytycznego i konstruktywnego dialogu społecznego oraz gotowość do zaangażowania się w proces rozwiązywania problemów społecznych.

  3. Uczeń kształtuje postawę szacunku dla drugiego człowieka oraz podstawowych kwestii etycznych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem, praca z audiobookiem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

  9. metoda projektu (projekt kwestionariusza)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale 

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel zadaje uczniom pytania: Do you know any Nobel Peace Prize winners? Who received the award this/last year? What did they receive the prize for? Uczniowie dzielą się wiedzą na forum klasy.

  2. Nauczyciel wyświetla zdjęcie Malali Yousafzai (Przeczytaj) i wprowadza temat lekcji słowami: This girl got a Nobel Peace prize at the age of 17. Do you know what she did to be so appreciated?

  3. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 12 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Who is Malala? I odpowiadają na pytanie: What did she receive the Nobel Prize for?

  2. Następnie, pracując samodzielnie, uczniowie znajdują w tekście odpowiedzi na pytania z Exercise 3 (Przeczytaj), po czym rozmawiają w parach i na przemian odpowiadają na pytania własnymi słowami. Chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.

  3. Uczniowie wykonują ćwiczenie gramatyczne z Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają je na forum klasy. Na podstawie zdań z ćwiczenia nauczyciel przypomina i wyjaśnia zasady stosowania imiesłowów występujących w roli zdań podrzędnych.

  4. Uczniowie słuchają nagrań i wybierają odpowiedzi w Exercise 5 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  5. W ramach przygotowania do pracy z audiobookiem uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Audiobook). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie słuchają audiobooka i zaznaczają kolorami zdania prawdziwe i fałszywe w Exercise 2 (Audiobook), a następnie odczytują odpowiedzi i je uzasadniają.

  7. Uczniowie ponownie słuchają audiobooka i wykonują Exercise 34 (Audiobook). W parach porównują odpowiedzi, podają je na forum klasy i nanoszą na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

Uczniowie, pracując w niewielkich grupach (A, B, C, D itd.), opracowują pytania według instrukcji z Exercise 8 (Sprawdź się): Imagine you’re going to conduct a survey in your school to find out more about your schoolmates’ role‑models. Prepare a set of 7 questions for the survey. Use the following words: accomplish, values, character traits, admire most about, learn from.

Nauczyciel sprawdza poprawność pytań w każdej grupie, a następnie prosi, żeby grupy wymieniły się kwestionariuszami (uczniowie z grupy A przekazują kwestionariusz grupie B, uczniowie z grupy B – grupie C itd.) i odpowiedziały na pytania stworzone przez kolegów i koleżanki z sąsiedniej grupy. Na koniec kwestionariusze wracają do grup, które je stworzyły, i członkowie każdej grupy relacjonują uzyskane odpowiedzi na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): Many young people are still searching for their role models. Write an article (200‑250 words) for a school paper in which you describe the accomplishments of this public figure and explain why this is the type of person who would be a great role model for young people in today’s world.

Materiały pomocnicze: Audiobook z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

  1. Uczniowie tworzą listę 7 pytań dotyczących treści w audiobooku. Następnie – ewentualnie na kolejnej lekcji – pracują w parach, zadając sobie nawzajem pytania i udzielając odpowiedzi.

  2. Uczniowie analizują audiobook i we współpracy z kolegą/koleżanką z pary tworzą wywiad z Malalą na temat jej wystąpienia z okazji otrzymania nagrody Nobla. W wywiadzie, składającym się z 5 pytań i 5 odpowiedzi, uczniowie zawierają pytania zarówno o kontekst wystąpienia publicznego, jak i o treści, które Malala chciała przekazać publiczności. Przedstawiają scenkę wywiadu na forum klasy.