Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Marcin Sz. Małecki, Krzysztof Błaszczak
Przedmiot: chemia
Temat: Jak zachowują się wodorki pierwiastków 17. grupy układu okresowego w kontakcie z wodą?
Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony; uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa:
Zakres podstawowy
VII. Systematyka związków nieorganicznych. Uczeń:
6) klasyfikuje wodorki ze względu na ich charakter chemiczny (kwasowy, zasadowy i obojętny); wnioskuje o charakterze chemicznym wodorku na podstawie wyników doświadczenia; pisze odpowiednie równania reakcji potwierdzające charakter chemiczny wodorków; opisuje typowe właściwości chemiczne wodorków pierwiastków 17. grupy, w tym ich zachowanie wobec wody i zasad.
Zakres rozszerzony
VII. Systematyka związków nieorganicznych. Uczeń:
6) klasyfikuje wodorki ze względu na ich charakter chemiczny (kwasowy, zasadowy i obojętny); projektuje i przeprowadza doświadczenie, którego przebieg pozwoli wykazać charakter chemiczny wodorku; wnioskuje o charakterze chemicznym wodorku na podstawie wyników doświadczenia; pisze odpowiednie równania reakcji potwierdzające charakter chemiczny wodorków; opisuje typowe właściwości chemiczne wodorków pierwiastków 17. grupy, w tym ich zachowanie wobec wody i zasad.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
omawia procesy, które przebiegają w roztworach wodorków grupy 17. z wodą;
bada charakter kwasowo‑zasadowy wodorków 17. grupy układu okresowego;
przeprowadza eksperyment pozwalający na określenie charakteru kwasowo‑zasadowego wodnych roztworów wodorków 17. grupy układu okresowego.
Strategie nauczania:
asocjacyjna;
problemowa.
Metody i techniki nauczania:
dyskusja dydaktyczna;
analiza materiału źródłowego;
ćwiczenia uczniowskie;
audiobook;
eksperyment chemiczny;
technika zdań podsumowujących.
Formy pracy:
praca zbiorowa;
praca w grupach;
praca w parach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami i z dostępem do Internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
rzutnik multimedialny;
tablica interaktywna/tablica i kreda, marker.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel wyświetla okładkę z e‑materiału. Następnie prosi uczniów, aby wymienili pierwiastki znajdujące się w 17 grupie układu okresowego. Uczniowie zapisują pierwiastki na tablicy oraz wzór ogólny dla związków wodoru i pierwiastków z 17.grupy – HX.
Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Uczniowie starają się odpowiedzieć na pytanie: Jak zbudowane są wodorki?
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji, które uczniowie zapisują w portfolio.
Zasady BHP. Nauczyciel zapoznaje uczniów z kartami charakterystyk substancji, które będą używane na lekcjach.
Faza realizacyjna:
Uczniowie analizują treści w e‑materiale dotyczące właściwości wodorków i reakcji zachodzących w wodnych roztworach wodorków 17. grupy układu okresowego. Po minionym czasie nauczyciel inicjuje dyskusję - Jakimi właściwościami charakteryzują się wodorki i jak reagują w obecności wody? Uczniowie zapisują równania reakcji na tablicy i dokonują ich interpretacji. Nauczyciel weryfikuje poprawność ich zapisu i wypowiedzi uczniów.
Eksperyment uczniowski – „Badanie odczynu wodnego roztworu wodorków pierwiastków 17. grupy”. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy poprzez losowanie w celu przeprowadzenia doświadczenia wg instrukcji opisanej w materiale pomocniczym, rozdaje karty pracy. Nauczyciel rozdaje sprzęt i szkło laboratoryjne oraz odczynniki chemiczne. Uczniowie samodzielnie stawiają pytanie badawcze i hipotezę, przeprowadzają eksperyment, obserwują zmiany podczas eksperymentu, wyciągają wnioski, ustalają równanie reakcji chemicznej, wszystko zapisują w kartach pracy. Liderzy prezentują wyniki pracy grupowej na forum klasy. Nauczyciel weryfikuje pod względem poprawności merytorycznej wypowiedzi uczniów.
Nauczyciel odsyła uczniów do audiobooka. Po analizie tekstu uczniowie w parach wykonują polecenia zamieszczone w medium.
Uczniowie samodzielnie sprawdzają swoją wiedzę, wykonując ćwiczenia zawarte w e‑materiale – „Sprawdź się”.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów zadając przykładowe pytania: Jakie pierwiastki zaliczamy do 17. grupy? Co to są wodorki? Jaki rodzaj wiązania chemicznego występuje w cząsteczkach związków fluorowców? Jak zachowują się w wodzie wodorki z grupy fluorowców? Jakie produkty otrzymujemy podczas dysocjacji fluorowodorów? Jak się przedstawia moc kwasów dla pierwiastków z 17. grupy?
Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia, które uczniowie również zamieszczają w swoim portfolio:
Przypomniałem/łam sobie, że...
Co było dla mnie łatwe...
Czego się nauczyłam/łem...
Co sprawiało mi trudność...
Praca domowa:
Uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia w e‑materiale – „Sprawdź się”.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Audiobook może być wykorzystany w trakcie lekcji oraz jako pomoc przy odrabianiu zadania domowego. Pomoże również utrwalić zdobytą wiedzę. uczniowie nieobecni na lekcjach mogą uzupełnić swoje braki podczas pracy z audiobookiem.
Materiały pomocnicze:
Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):
Jakie pierwiastki zaliczamy do 17. grupy?
Co to są wodorki?
Jaki rodzaj wiązania chemicznego występuje w cząsteczkach związków fluorowców?
Jak zachowują się w wodzie wodorki z grupy fluorowców?
Jakie produkty otrzymujemy podczas dysocjacji fluorowodorów?
Jak się przedstawia moc kwasów dla pierwiastków z 17. grupy?
Doświadczenie „badanie odczynu wodnego roztworu wodorków pierwiastków 17. grupy”.
Szkło i sprzęt laboratoryjny: stały chlorek sodu, stężony kwas siarkowy(VI), uniwersalny papierek wskaźnikowy.
Odczynniki chemiczne: probówki, statyw do probówek, pipety.
Instrukcja wykonania:
Do probówki wsyp odrobinę stałego chlorku sodu.
Następnie powoli wkraplaj kwas siarkowy(VI) małymi porcjami.
Do wylotu probówki przyłóż zwilżony wodą uniwersalny papierek wskaźnikowy.
Obserwuj zmiany.
Odczytaj ze skali pH odpowiednią wartość.
Karty charakterystyk substancji.
Karta pracy ucznia: