Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Przemysław Michalski |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jak wygląda ruch w układzie nieinercjalnym? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: II. Mechanika. Uczeń: Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: II. Mechanika. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia eksperymentalno‑obserwacyjna |
Metody nauczania: | - pokaz multimedialny, |
Formy zajęć: | praca zespołowa |
Środki dydaktyczne: | kamera (np. w telefonie), elementy z zestawu do doświadczeń z mechaniki |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Na poprzedniej lekcji nauczyciel poprosił uczniów o przypomnienie wiadomości nt. siły bezwładności i siły dośrodkowej. Na początku lekcji nauczyciel prosi uczniów o podanie kilku przykładów takich sił. Cennymi przykładami są: człowiek w poruszającej się windzie, biedronka na płycie gramofonowej i dziecko na karuzeli. Nauczyciel poprosi uczniów o wyjaśnienie, jakie siły działają na człowieka, biedronkę i dziecko, oraz o rozrysowanie tych sił na tablicy. | |
Faza realizacyjna: | |
Analiza tych samych zjawisk w układzie inercjalnym i nieinercjalnym. Przykładowe pomysły:
| |
Faza podsumowująca: | |
Omówienie wykonanej analizy ruchu, odpowiedzi na ewentualne pytania uczniów. | |
Praca domowa: | |
Rozwiązanie zadań dołączonych do e‑materiału. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium można wykorzystać na lekcji dotyczącej działania sił bezwładności. Umożliwia ono omówienie sił bezwładności, sił tarcia oraz rozkładu wektorów sił na składowe. Można też skupić się na badaniu wpływu pojedynczego parametru (np. kąta lub współczynnika tarcia) na zachowanie się symulowanego pojazdu. Można również zlecić uczniom samodzielne opracowanie tematyki siły odśrodkowej w domu przy wykorzystaniu symulacji. |