Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Anna Florek, Krzysztof Błaszczak
Przedmiot: chemia
Temat: Jak można otrzymać w laboratorium wodorki pierwiastków 17. grupy układu okresowego?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony; uczniowie III etapu edukacyjnego - kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym.
Podstawa programowa:
Zakres podstawowy
VII. Systematyka związków nieorganicznych. Uczeń:
6) klasyfikuje wodorki ze względu na ich charakter chemiczny (kwasowy, zasadowy i obojętny); wnioskuje o charakterze chemicznym wodorku na podstawie wyników doświadczenia; pisze odpowiednie równania reakcji potwierdzające charakter chemiczny wodorków; opisuje typowe właściwości chemiczne wodorków pierwiastków 17. grupy, w tym ich zachowanie wobec wody i zasad.
Zakres rozszerzony
VII Systematyka związków nieorganicznych. Uczeń:
6) klasyfikuje wodorki ze względu na ich charakter chemiczny (kwasowy, zasadowy i obojętny); projektuje i przeprowadza doświadczenie, którego przebieg pozwoli wykazać charakter chemiczny wodorku; wnioskuje o charakterze chemicznym wodorku na podstawie wyników doświadczenia; pisze odpowiednie równania reakcji potwierdzające charakter chemiczny wodorków; opisuje typowe właściwości chemiczne wodorków pierwiastków 17. grupy, w tym ich zachowanie wobec wody i zasad.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
objaśnia zasady bezpiecznej pracy z gazami o właściwościach drażniących i toksycznych;
zapisuje przykładowe równania reakcji otrzymywania wodorków pierwiastków 17. grupy;
projektuje i przeprowadza doświadczenie, pozwalające na otrzymanie wodorków fluorowców wybraną metodą.
Strategie nauczania:
asocjacyjna;
problemowa.
Metody i techniki nauczania:
dyskusja dydaktyczna;
burza mózgów;
analiza tekstu źródłowego;
ćwiczenia uczniowskie;
eksperyment chemiczny;
wirtualne laboratorium;
technika zdań podsumowujących.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach;
praca zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami i dostępem do Internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
układy okresowe, tablice właściwości fizykochemicznych;
tablica interaktywna/tablica, pisak/kreda;
rzutnik multimedialny.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel zadaje przykładowe pytania: Jaki wodorek ma związek z organizmem ludzkim? W jaki sposób powstaje?
Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Burza mózgów wokół metod otrzymywania wodorków pierwiastków grupy 17. układu okresowego.
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji, które uczniowie zapisują w portfolio.
Zasady BHP. Nauczyciel zapoznaje uczniów z kartami charakterystyk substancji, które będą używane na lekcjach.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy zadaniowe. Uczniowie analizują treści zawarte w e‑materiale. Każda z grup otrzymuje inne zadanie:
I grupa – Na czym polega metoda syntezy bezpośredniej wodorków fluorowców?
II grupa – Na czym polega metoda otrzymywania wodorków fluorowców z ich soli?
Uczniowie przeprowadzają doświadczenia w wirtualnym laboratorium:
grupa I – doświadczenie 1;
grupa II – doświadczenie 2.
Dyskusja – po zapoznaniu się uczniów z metodami, chętni lub wskazani uczniowie przedstawiają, na czym one polegają. Zastanawiają się nad sposobem ich wykonania – jakie mogą pojawić się trudności, jakie są ich ograniczenia?
Nauczyciel jest moderatorem dyskusji. Pomaga skupić się na praktyce laboratoryjnej. Zwraca uwagę na możliwości techniczne, jakimi dysponują uczniowie w szkolnej pracowni chemicznej. Jakie wyzwania związane są z właściwościami stosowanych reagentów oraz produktów reakcji? (stan skupienia, właściwości, ryzyko związane z praca z substancjami niebezpiecznymi)Eksperyment uczniowski. Nauczyciel wyznacza uczniów do roli asystentów celem przeprowadzenia pokazu uczniowskiego – „Otrzymywanie chlorowodoru z chlorku sodu” (patrz materiały pomocnicze). Uczniowie dokonują obserwacji i zapisują je w zeszytach i formułują wnioski. Chętne osoby zapisują odpowiednie równania reakcji na tablicy, a pozostali w zeszytach.
Porównanie aktywności chemicznej fluorowców w reakcji z wodorem, na przykładzie reakcji otrzymywania ich wodorków – dyskusja dydaktyczna.
Uczniowie samodzielnie sprawdzają swoją wiedzę, wykonując ćwiczenia w e‑materiale – „Sprawdź się”.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów, zadając przykładowe pytania:
Jakie są sposoby otrzymywania wodorków fluorowców?
W jaki sposób różnice aktywności pierwiastków grupy 17. wpływają na ich aktywność względem wodoru?
Których fluorowców syntezy wodorków przebiegają przy dostępie światła?
Dlaczego syntezę chlorowodoru w laboratorium przeprowadza się pod sprawnie działającym wyciągiem?
Dlaczego nie można stosować do otrzymywania bromowodoru i jodowodoru metody polegającej na działaniu kwasem siarkowym(VI) na odpowiednie ich sole?
2. Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia, które uczniowie również zamieszczają w swoim portfolio:
Przypomniałem/łam sobie, że ...
Czego się nauczyłam/łem...
Co było dla mnie łatwe ...
Co sprawiało mi trudność...
Praca domowa:
Uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia w e‑materiale – „Sprawdź się”.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Wirtualne laboratorium może być wykorzystane przez uczniów podczas przygotowywania się do lekcji czy sprawdzianu oraz jako uzupełnienie luk kompetencyjnych dla uczniów nieobecnych na lekcji.
Materiały pomocnicze:
1. Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):
Jakie są sposoby otrzymywania wodorków fluorowców?
W jaki sposób różnice aktywności pierwiastków grupy 17. wpływają na ich aktywność względem wodoru?
Których fluorowców syntezy wodorków przebiegają przy dostępie światła?
Dlaczego syntezę chlorowodoru w laboratorium przeprowadza się pod sprawnie działającym wyciągiem?
Dlaczego nie można stosować do otrzymywania bromowodoru i jodowodoru metody polegającej na działaniu kwasem siarkowym(VI) na odpowiednie ich sole?
Karty charakterystyk substancji.
Doświadczenie chemiczne – „Otrzymywanie chlorowodoru z chlorku sodu”.
Sprzęt laboratoryjny: kolba z boczną rurką, wkraplacz, odbieralnik (kolba płaskodenna) z korkiem, łyżeczka, zlewka.
Odczynniki: stały chlorek sodu, 25% roztwór kwasu siarkowego(VI), woda, roztwór oranżu metylowego.
Instrukcja wykonania doświadczenia:
Uwaga! W wyniku reakcji powstaje trujący produkt. Reakcję należy przeprowadzać pod sprawnym wyciągiem, w okularach i rękawicach ochronnych.
Do pierwszej probówki nalej około 5 cmIndeks górny 33 wody i dodaj kilka kropel roztworu oranżu metylowego.
Do kolby wsyp 3/4 łyżeczki chlorku sodu.
Kolbę połącz z wkraplaczem.
Do wkraplacza nalej kilkanaście cmIndeks górny 33 roztworu kwasu siarkowego(VI).
Boczną rurkę kolby połącz wężykiem z odbieralnikiem (ponieważ powstający produkt ma gęstość większą od gęstości powietrza można go zbierać wypierając powietrze z kolby ustawionej wylotem ku górze).
Powoli do kolby z chlorkiem sodu dodawaj roztwór kwasu siarkowego(VI).
Obserwuj zmiany. Zapisz swoje obserwacje, a następnie sformułuj wnioski.
Przygotuj zlewkę z ok. 10 cmIndeks górny 33 wody i kilkoma kroplami roztworu oranżu metylowego.
Dodaj wodę z oranżem do odbieralnika z otrzymanym produktem, zamknij korkiem i wstrząśnij. Obserwuj zmiany.