Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Tomasz Sobiepan |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Zasada dodawania napięć w układzie ogniw połączonych szeregowo i jej związek z zasadą zachowania energii |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres podstawowy |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania | formative feedback |
Metody nauczania | wykład informacyjny, rozwiązywanie zadań, symulacja interaktywna. |
Formy zajęć: | praca w parach, praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | symulacja interaktywna, zestaw zadań |
Materiały pomocnicze: | e‑materiał: ”Zasada dodawania napięć w układzie ogniw połączonych szeregowo i jej związek z zasadą zachowania energii” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Zaciekawienie uczniów według części „Czy to nie ciekawe?”. | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie zapoznają się z symulacją interaktywną dotycząca dodawania napięć. (Inna wersja: nauczyciel prosi, by uczniowie uczynili to w domu, przed lekcją, a na zajęciach sprawdza, czy uczniowie mają pytania do wykonanej pracy). | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów koncentrując się na procesie uczenia się. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie utrwalają wiedzę i umiejętności zdobyte w czasie lekcji przez rozwiązanie w domu zadań, których nie zdążyli rozwiązać w klasie. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Symulacja interaktywna może służyć jako pomocniczy środek dydaktyczny na każdej lekcji dotyczącej prądu elektrycznego. W szczególności, jako wstęp do rozważań o napięciu elektrycznym. |