Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Faszcza
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Overtourism / Nadmiar turystów w popularnych destynacjach
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Poziom nauczania: podstawowy
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, I.13, I.14, II.2, II.5, III.1, III.4, III.5, V.1, V.6, V.7, V.8, V.11, V.12, VII.4, VII.15, VIII.3, X, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące podróżowania oraz wynikających z niego zagrożeń dla lokalnych mieszkańców i środowiska naturalnego.
Uczeń potrafi przedstawić zjawisko overtourism i dostępne środki zapobiegawcze.
Uczeń potrafi opisać własne doświadczenia w kwestii zjawiska nadmiernej liczby turystów, jego powodów i negatywnych skutków.
Uczeń potrafi przedstawić i uzasadnić opinię na temat zjawiska overtourism.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zagrożeń związanych z masową turystyką.
Uczeń kształtuje świadomość wpływu przemysłu turystycznego na środowisko i lokalne dziedzictwo kulturowe.
Uczeń kształtuje postawę odpowiedzialnego podróżowania.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Uczniowie łączą ilustracje z wyrażeniami w Exercise 1 (Przeczytaj) i odpowiadają na pytanie z Exercise 2 (Przeczytaj): What do these pictures have in common? Zaznaczają w ćwiczeniu zwroty związane z nieodpowiednimi zachowaniami turystów. Nauczyciel może poprosić uczniów o podzielenie się ich własnymi doświadczeniami turystycznymi.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst All That Glitters Is Not Gold i uzupełniają go brakującymi zdaniami z Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi.
W odniesieniu do tekstu uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 4 (Przeczytaj) i podają je na forum klasy wraz z uzasadnieniem.
Uczniowie rozmawiają w małych grupach i ustosunkowują się do cytatów z Exercise 5 (Przeczytaj). Nauczyciel wyjaśnia uczniom, kim są autorzy cytatów.
„Conflict is the beginning of consciousness.” M. Esther Harding
„Don’t hurry, don’t worry. You’re only here for a short visit. So be sure to stop and smell the flowers.” Walter C. Hagen
„Wise people travel to discover themselves.” James Russell Lowell
Po zakończeniu rozmów przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
W ramach przygotowania do wysłuchania pliku audio uczniowie łączą zdjęcia słynnych destynacji turystycznych z nazwami w Exercise 1 (Plik audio) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Na forum klasy starają się odgadnąć, co dzieje się z każdym z miejsc w wyniku zjawiska overtourism.
Uczniowie słuchają nagrań i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Podają je na forum klasy, po czym porównują informacje przedstawione w nagraniu z własnymi przewidywaniami z pkt. 4.
Uczniowie ponownie słuchają nagrań i w parach wykonują Exercise 3 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie, nadal pracując w parach, wykonują Exercise 4 (Plik audio) i prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie identyfikują przyczyny i efekty zjawiska overtourism oraz środki zapobiegawcze przeciwko temu zjawisku w Exercise 6 (Sprawdź się) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w małych grupach na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): Look again at the preventive measures implemented in some countries mentioned in Exercise 6 (Sprawdź się). Which two measures do you think are the most effective? Justify your answer. Dyskutują, a następnie przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy wnioski z dyskusji. Nauczyciel notuje argumenty na tablicy, a na koniec podsumowuje opinie uczniów.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–5 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Recently you have read an article about overtourism in popular holiday destinations and the growing conflicts with local people due to unbearable congestion. The article made a great impression on you and you decided to share your thoughts with the readers in your blog. In your blog entry (100–150 words):
Dla chętnych: Uczniowie piszą i/lub nagrywają własną relację z miejsca dotkniętego zjawiskiem overtourism.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie tworzą listę 12 pytań do nagrania w pliku audio (po 3 pytania do każdej historii), po czym zadają pytania koledze/koleżance z pary, którego/której zadaniem jest odpowiedzieć.