Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Monika Sitek |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jak jest treść II prawa Keplera? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | blended‑learning |
Metody nauczania: | pokaz multimedialny, analiza pomysłów |
Formy zajęć: | praca wspólna |
Środki dydaktyczne: | rzutnik, ekran |
Materiały pomocnicze: | E‑materiały: „Co mówi III prawo Keplera?”, „Pierwsze prawo Keplera”. |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Materiał należy połączyć z materiałami o pozostałych prawach Keplera, e‑materiałami „Co mówi III prawo Keplera?” oraz „Pierwsze prawo Keplera”. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel pyta uczniów o to, co zapamiętali z e‑materiałów. Następuje burza mózgów. Nauczyciel wypisuje na tablicy najważniejsze elementy przytoczone przez uczniów. Uczniowie rozpoczynają burzę mózgów pod nadzorem merytorycznym nauczyciela. Debatują nad tym, jak należy zmienić elipsę (zwiększyć/zmniejszyć mimośród), aby uzyskać jak największą różnicę prędkości w skrajnych punktach elipsy (aphelium, peryhelium). Uczniowie zastanawiają się nad tym, jakie ma znacznie drugie prawo Keplera w inżynierii kosmicznej. Czy zasada zachowania prędkości polowej ma znaczenie w ruchu satelitów wokół Ziemi? Jaki moment w ruchu satelity jest najlepszy, aby zmienić trajektorię ruchu satelity na większą orbitę? | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie zapisują na dwóch kartkach dwa pytania dotyczące tematu lekcji. Jedną kartkę pozostawiają sobie, a drugą przekazują sąsiadowi. Zapisują odpowiedzi do swoich pytań oraz do pytań otrzymanych od sąsiada. Nauczyciel sprawdza odpowiedzi uczniów w ramach mini kartkówki sprawdzającej wiedzę uczniów. Ocenia trudność pytań własnych ucznia i wyczerpującą odpowiedź na wszystkie pytania metodą opisową. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie utrwalają wiedzę i zdobyte umiejętności przez rozwiązanie w domu zadań z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Animacja może zostać dla przypomnienia odtworzona w czasie lekcji. |