Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Jogging or Running? / Jogging czy bieganie?
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.4, II.5, II.7, III.4, III.7, IV.5, IV.6, V.11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące biegania i joggingu.
Uczeń poznaje zasady, którymi należy się kierować uprawiając bieganie lub jogging.
Uczeń potrafi zredagować artykuł, w którym udziela rówieśnikom rad dotyczących biegania i joggingu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące biegania i joggingu.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat zasad, którymi należy się kierować, uprawiając bieganie lub jogging.
Uczeń kształtuje postawę prozdrowotną.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
ilustracja interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające dwie osoby biegnące w parku i pyta: Why do you think the two people are spending their time in this way? How are they feeling? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nauczyciel zachęca do stosowania struktur wyrażających spekulację/przypuszczenie/pewność, np.: may, might, could, must, be likely to, seem to itd. Na zakończenie nauczyciel pyta: Are they jogging or running? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, uzasadniając swoje stanowisko. Następnie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu Running or Jogging?, a następnie wraca do zdjęcia (faza wprowadzająca) i pyta: Now that you have read the text, do you think the two people in the photo are jogging or running? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Wykorzystując elementy umieszczone pod każdą kategorią, uczniowie mogą ustnie krótko scharakteryzować każdą z nich.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Uzasadniają je, odwołując się do konkretnego fragmentu tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Dodatkowo sprawdzają, w jakim kontekście wyrażenia z zadania wystąpiły w tekście. Mogą również ułożyć z nimi własne zdania dotyczące ich aktywności fizycznej.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Sprawdzają, w jakim kontekście wystąpiły w tekście wyrażenia, których NIE wybrali. Ponadto, aby przećwiczyć stosowanie wszystkich wyrażeń z zadania, uczniowie mogą zagrać np. w kółko i krzyżyk. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy, sam rysuje na tablicy planszę do gry. Następnie uczniowie uzupełnia ją wyrażeniami z zadania. Zadaniem każdej z grup jest ułożenie poprawnego zdania z danym wyrażeniem. Grupa przeciwna ocenia, czy zdanie jest poprawne, czy nie. Za każde poprawne zdanie grupa otrzymuje punkt.
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy. Uczniowie mogą też odpowiedzieć na pytanie w parach, a następnie na forum klasy podzielić się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Uczniowie w ramach rozgrzewki wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną i wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie ponownie analizują ilustrację interaktywną i wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). W parach porównują odpowiedzi, po czym uzasadniają je na forum klasy.
Uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi (dyskusja po angielsku). Obie grupy prezentują swoje odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 5 (Ilustracja interaktywna). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently listened to a podcast about running and its benefits. You want to encourage your friends to take part in a charity run. Write an article to an online school newspaper in which you present the benefits of running and ways of preparing for it. Your article should be 200–250 words long.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie, wykorzystując treść z ilustracji interaktywnej z e‑materiału, przygotowują się do odegrania ról. Uczeń A chciałby zacząć regularnie biegać i szuka informacji, jak mądrze zacząć biegać i o czym należy pamiętać. Uczeń B biega regularnie od dłuższego czasu i wie, jak biegać bezpiecznie i efektywnie. Udziela wskazówek koledze/koleżance. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w parach: uczeń A z uczniem B. Prowadzą rozmowę, w połowie rozmowy zamieniają się rolami. Uczniowie zwracają uwagę na wykorzystanie słownictwa z lekcji.