Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Daria Szeliga, Krzysztof Błaszczak
Przedmiot: chemia
Temat: W jaki sposób przebiega reakcja eliminacji?
Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony; uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa:
Poziom podstawowy i rozszerzony
Wymagania ogólne
I. Pozyskiwanie, przetwarzanie i tworzenie informacji. Uczeń:
1) pozyskuje i przetwarza informacje z różnorodnych źródeł z wykorzystaniem technologii informacyjno‑komunikacyjnych.
II. Rozumowanie i zastosowanie nabytej wiedzy do rozwiązywania problemów. Uczeń:
1) opisuje właściwości substancji i wyjaśnia przebieg procesów chemicznych;
4) wskazuje na związek między właściwościami substancji a ich budową chemiczną.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
analizuje mechanizm eliminacji typu E2 oraz E1;
zestawia ze sobą i porównuje mechanizmy typu E2 i E1;
pisze równania reakcji eliminacji dla różnych związków chemicznych.
Strategie nauczania:
asocjacyjna.
Metody i techniki nauczania:
dyskusja dydaktyczna;
ćwiczenia uczniowskie;
mapa pojęć;
analiza materiału źródłowego;
animacja;
termometr;
technika zdań podsumowujących;
śnieżna kula.
Formy pracy:
praca całego zespołu klasowego;
praca w parach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami i dostępem do Internetu;
tablica multimedialna/tablica i kreda, pisak;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
rzutnik multimedialny.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i dyskusja. Uczniowie dzielą się na grupy czteroosobowe. Grupy dostają od nauczyciela kary pracy. Ich zadaniem jest nazwać narysowane wzory halogenopohodnych i hydroksylowych pochodnych węglowodorów oraz narysować wzory strukturalne do podanych nazw. Liderzy grup odpowiadają na poszczególne pytania – pozostali uczniowie korygują odpowiedzi.
Nauczyciel zadaje pytania oraz polecenia:
Proszę wymienić nazwy czterech halogenopochodnych węglowodorów oraz czterech hydroksylowych pochodnych węglowodorów.
Na przykład: chloroetan, bromoetan, 2‑chloropropan, 2‑chloro‑2-metylopropan, etanol, propan‑2-ol, glikol etylenowy, cykloehksanol).Z jakiego halogenku alkilowego oraz z jakiej hydroksylowej pochodnej węglowodoru można otrzymać eten? A Propen czy but‑1-en? Na przykład: eten – z chloroetanu lub etanolu; propen – z chloropropanu lub 2‑chloropropanu; z propanolu lub propan‑2-olu; but‑1-en – z 1‑chlorobutanu lub butan‑1-olu.
2. Rozpoznanie wiedzy wyjściowej uczniów. Stosując technikę śnieżnej kuli, uczniowie starają się odpowiedzieć na pytanie „Na czym polega reakcja eliminacji?”.
3. Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji, które uczniowie zapisują w portfolio.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zapisuje na tablicy wzór sumaryczny cząsteczki chloroetanu i zadaje pytanie uczniom: w jaki sposób można otrzymać z niej eten? (Stosując zasadę w środowisku alkoholu.) Uczniowie podają swoje propozycje na forum klasy, po czym następuje ustalenie sposobu otrzymywania. Uczniowie na podstawie równania reakcji tworzą definicję reakcji eliminacji, po czym konfrontują ją z wypowiedzią z fazy wstępnej.
Nauczyciel na tablicy multimedialnej wyświetla pierwszą animację zawartą w multimedium e‑materiału, przedstawiającą usuwanie HCl z chloroetanu za użyciem KOH.
Po obejrzeniu animacji uczniowie wyciągają wnioski i tworzą mapę pojęć. Z pomocą nauczyciela uczniowie mogą zapisać dodatkowe informacje dotyczące tego rodzaju mechanizmu:
Reakcja zachodzi jednoetapowo.
W trakcie reakcji pojawia się stan przejściowy.
Reakcja rozpoczyna się od ataku nukleofila.
Nukleofil wiąże się z atomem wodoru znajdującym się przy sąsiadującym z halogenem atomem węgla.
Reakcja zaszła dla pierwszorzędowego halogenku.
W reakcji wzięły udział dwie cząsteczki.
Zachodzi w środowisku silnie stężonych zasad.
Jest to mechanizm typu E2.
Nauczyciel na tablicy multimedialnej wyświetla drugą animację zawartą w multimedium e‑materiału przedstawiającą usuwanie HCl z 2‑chloro‑2-metylopropanu za pomocą KOH.
Po obejrzeniu drugiej animacji uczniowie wyciągają wnioski i tworzą mapę pojęć. Z pomocą nauczyciela uczniowie mogą zapisać dodatkowe informacje dotyczące tego rodzaju mechanizmu:
Reakcja zachodzi dwuetapowo.
Następuje samorzutna dysocjacja anionu chlorkowego.
Reakcja jest jednocząsteczkowa.
W reakcji pojawia się produkt przejściowy – karbokation.
Zachodzi pod wpływem rozcieńczonych roztworów zasad.
Jest to mechanizm typu E1.
Chętny uczeń lub nauczyciel zapisuje na tablicy równanie reakcji dehydratacji przykładowego alkoholu zachodzącej w środowisku kwaśnym, a następnie wskazuje, że reakcje tego typu zachodzą zgodnie z mechanizmem typu E1, np. dehydratacja etanolu pod wpływem kwasu siarkowego(VI).
Uczniowie samodzielnie w zeszytach mają za zadanie zapisać reakcje eliminacji bromowodoru z bromoetanu oraz wody z propan‑2-olu, a następnie przyporządkować je do typu mechanizmu E1/E2. Chętni uczniowie zapisują równania reakcji na tablicy. Nauczyciel przypomina, że reakcje eliminacji zachodzą zgodnie z regułą Zajcewa.
(Eliminacja bromowodoru z bromoetanu: E2 (ponieważ dla halogenków pierwszorzędowych mechanizm typu E1 nie zachodzi).
Eliminacja wody z propan‑2-olu: E1 (ponieważ dla alkoholi mechanizm typu E2 nie zachodzi).Nauczyciel dzieli tablicę na dwie części: podobieństwa i różnice mechanizmów typu E2 i E1. Uczniowie na forum podają propozycje, inni uczniowie i nauczyciel weryfikują je pod względem merytorycznym, moderator zapisuje na tablicy.
Uczniowie pracują w parach z częścią „Sprawdź się”. Uczniowie wykonują zadania. Nauczyciel może wyświetlić treść poleceń na tablicy multimedialnej. Po każdym przeczytanym poleceniu nauczyciel daje uczniom określony czas na zastanowienie się, a następnie chętny uczeń z danej pary udziela odpowiedzi/prezentuje rozwiązanie na tablicy. Pozostali uczniowie ustosunkowują się do niej, proponując ewentualnie swoje pomysły. Nauczyciel w razie potrzeby koryguje odpowiedzi, dopowiada istotne informacje, udziela uczniom informacji zwrotnej. Ćwiczenia, których uczniowie nie zdążą wykonać podczas lekcji mogą być zlecone do wykonania w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie nauczyciel stosuje narzędzie do oceny stopnia opanowania wiadomości i umiejętności z zastosowaniem termometru przez uczniów. Uczniowie na skali temperatury zaznaczają cenkami, w jakim stopniu opanowali zagadnienia wynikające z zamierzonych do osiągnięcia celów lekcji. Jeżeli ze skali będzie wynikał niski poziom temperatury, uczniowie zastanawiają się, w jaki sposób podnieść swój poziom posiadanej wiedzy?
Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia, które uczniowie zamieszczają w swoim portfolio:
Przypomniałem/łam sobie, że...
Co było dla mnie latwe...
Dziś nauczyłem/łam się...
Co sprawiało mi trudność...
Praca domowa:
Uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia w e‑materiale – „Sprawdź się”, których nie zdążyli wykonać na lekcji.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Animacja może być wykorzystana przez uczniów podczas przygotowywania się do pracy kontrolnej oraz jako uzupełnienie luk kompetencyjnych przez uczniów nieobecnych na lekcji.
Materiały pomocnicze:
Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):
Na czym polega reakcja eliminacji?
Pod wpływem jakich czynników mogą przebiegać reakcje eliminacji?
Na czym polega eliminacja jednocząsteczkowa?
Na czym polega eliminacja dwucząsteczkowa?
O czym mówi reguła Zajcewa?
Nauczyciel przygotowuje arkusz papieru z narysowanym termometrem i skalą oraz cenki.