Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Krzysztof Błaszczak
Przedmiot: chemia
Temat: Cukry jako substraty do produkcji innych związków organicznych
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum ogólnokształcące, technikum
Podstawa programowa:
Zakres rozszerzony
XX. Cukry. Uczeń:
11) planuje ciąg przemian pozwalających przekształcić cukry w inne związki organiczne (np. glukozę w alkohol etylowy, a następnie w octan etylu); pisze odpowiednie równania reakcji.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
analizuje reakcje, którym mogą podlegać cukry;
omawia budowę disacharydów;
charakteryzuje dwa powszechnie występujące polisacharydy;
proponuje doświadczenie określające właściwości redukujące cukrów.
Strategie nauczania:
asocjacyjna.
Metody i techniki nauczania:
pogadanka;
analiza materiału źródłowego;
ćwiczenia uczniowskie;
symulacja interaktywna;
kieszeń i szuflada.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami i dostępem do Internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
tablica interaktywna/tablica, kreda/pisak;
rzutnik multimedialny.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i pogadanka. Nauczyciel zadaje pytanie: „Do czego można wykorzystać cukry?”. Swoje propozycje uczniowie mogą zapisywać na tablicy.
Rozpoznanie wiedzy wyjściowej uczniów. Uczniowie odpowiadają na zadane pytania: Jak są zbudowane cukry? Co to jest wiązanie glikozydowe?
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji, które uczniowie zapisują na kartkach i gromadzą w portfolio.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel proponuje uczniom pracę z e‑materiałem w sekcji „Przeczytaj”. Ich zadaniem jest przeanalizowanie schematów reakcji chemicznych, w których glukoza i fruktoza mogą stanowić substrat. Uczniowie mogą korzystać również z innych źródeł informacji. Po wyznaczonym czasie, następuje powrót do fazy wstępnej i skorygowanie propozycji uczniowskich. Chętne/wyznaczone osoby podchodzą do tablicy i zapisują równania reakcji chemicznych z zastosowaniem wzorów sumarycznych na tablicy. Pozostali wraz z nauczycielem weryfikują poprawność zapisów.
Nauczyciel proponuje uczniom pracę z symulację interaktywną. Każdy uczeń indywidualnie przeprowadza symulację próby Tollensa i zastanawia się, jakie będą produkty reakcji chemicznej, po czym chętna osoba podaje odpowiedzi na forum klasy. Następnie wykonują samodzielnie ćwiczenia zawarte w medium.
Nauczyciel podaje uczniom polecenie, że mają zapisać za pomocą wzorów sumarycznych ciąg przemian: glukozę w alkohol etylowy, a następnie w octan etylu. Po wyznaczonym czasie, chętna osoba podchodzi do tablicy i zapisuje równania reakcji chemicznych. Pozostali uczniowie i nauczyciel weryfikują poprawność zapisu równań.
Uczniowie pracują w parach z częścią „sprawdź się”. Wykonują zadania. Nauczyciel może wyświetlić treść poleceń na tablicy multimedialnej. Po każdym przeczytanym poleceniu, daje uczniom określony czas na zastanowienie się, a następnie znów chętna osoba z danej pary udziela odpowiedzi/prezentuje rozwiązanie na tablicy. Pozostali uczniowie ustosunkowują się do niej, proponując ewentualnie swoje pomysły. Nauczyciel w razie potrzeby koryguje odpowiedzi, dopowiada istotne informacje, udziela uczniom informacji zwrotnej. Ćwiczenia, których uczniowie nie zdążą wykonać podczas lekcji, mogą być zlecone do wykonania w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
1. Kieszeń i szuflada. Nauczyciel rozdaje uczniom małe kolorowe karteczki samoprzylepne. Prowadzący zajęcia rysuje na tablicy kieszeń, a obok niej zapisuje: „Co zabieram ze sobą?”. Tutaj uczeń ma wpisać to, co wyniósł z zajęć, co do niego szczególnie przemówiło, co się spodobało lub co mu się przyda w przyszłości. Poniżej nauczyciel rysuje szufladę i białą plamę. Obok szuflady zapisuje: „Co mi się nie przyda?”, a obok białej plamy: „Czego zabrakło?”. Poniższe rysunki uczeń wypełnia małymi samoprzylepnymi karteczkami z zapisanymi krótkimi zdaniami, równoważnikami zdań lub kluczowymi słowami. Jest to okazja także do analizy przebiegu zajęć i szybkiej powtórki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują w e‑materiale w sekcji „Sprawdź się” pozostałe ćwiczenia, których nie zdążyli wykonać na lekcji.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Symulacja interaktywna może być wykorzystana w trakcie lekcji oraz jako pomoc podczas przygotowania się uczniów do lekcji czy pracy kontrolnej. Uczniowie nieobecni na lekcji mogą wykorzystać medium do nadrobienia swoich luk kompetencyjnych.
Materiały pomocnicze:
Nauczyciel przygotowuje uczniom samoprzylepne kolorowe karteczki.
Pomocne linki:
https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/glukoza; dostęp z dn. 29.05.2021 r.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Glukoza; dostęp z dn. 29.05.2021 r.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Oddychanie_kom%C3%B3rkowe; dostęp z dn. 29.05.2021 r.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fermentacja_alkoholowa; dostęp z dn. 29.05.2021 r.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fruktoza; dostęp z dn. 29.05.2021 r.
https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/fruktoza; dostęp z dn. 29.05.2021 r.
http://www.wbc.poznan.pl/Content/103076/PDF/index.pdf; dostęp z dn. 29.05.2021 r.
http://wydawnictwo.pttz.org/wp-content/uploads/2017/12/02_Fortuna-1.pdf; dostęp z dn. 29.05.2021 r.
https://www-arch.polsl.pl/wydzialy/RCh/RCh2/Documents/zwnatCHceluloza.pdf; dostęp z dn. 29.05.2021 r.