Scenariusz Lekcji

Autor: Jolanta Loritz‑Dobrowolska

Przedmiot: Biologia

Temat: Różnorodność genetyczna – minimalna i efektywna wielkość populacji

Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym

Podstawa programowa:

Zakres podstawowy
Treści nauczania – wymagania szczegółowe
XI. Różnorodność biologiczna, jej zagrożenia i ochrona. Uczeń:
1) przedstawia typy różnorodności biologicznej: genetyczną, gatunkową i ekosystemową;
Zakres rozszerzony
Treści nauczania – wymagania szczegółowe
XVIII. Różnorodność biologiczna, jej zagrożenia i ochrona. Uczeń:
1) przedstawia typy różnorodności biologicznej: genetyczną, gatunkową i ekosystemową;

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • kompetencje cyfrowe;

  • kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;

  • kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.

Cele operacyjne (językiem ucznia):

  • Dowiesz się, czym jest różnorodność genetyczna.

  • Określisz przyczyny różnorodności genetycznej.

  • Scharakteryzujesz minimalną i efektywną wielkość populacji.

  • Wyjaśnisz wpływ krzyżowania na różnorodność genetyczną.

Strategie nauczania:

  • konstruktywizm;

  • konektywizm/nauczanie hybrydowe;

  • operacyjna;

  • emocjonalna.

Metody i techniki nauczania:

  • odwrócona klasa;

  • prezentacje uczniowskie;

  • dyskusja „za i przeciw”;

  • ćwiczenia przedmiotowe.

Formy pracy:

  • praca indywidualna;

  • praca w parach;

  • praca w grupach;

  • praca całego zespołu klasowego.

Środki dydaktyczne:

  • komputery z głośnikami i dostępem do internetu, słuchawki;

  • zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;

  • tablica interaktywna/tablica, pisak/kreda.

Przed lekcją

Uczniowie przed lekcja zapoznają się z materialem z e‑podręcznika. Chętni Uczniowie w grupach 2‑3 osobowych przygotowują na lekcję prezentacje na temat krzyżowania: wsobnego, hybrydowego, gospodarczego roślin i zwierząt.

Przebieg zajęć

Faza wstępna:

  1. Nauczyciel „na wejściu” prezentuje pokaz fotografii z muzyką, ukazujących piękno przyrody, różne krajobrazy i gatunki (ok. 3 min)

  2. Pogadanka: Jak sądzicie, co jest przyczyną takiego zróżnicowania? Uczniowie udzielają różnych odpowiedzi.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel odwołuje się do wiedzy U z genetyki mendlowskiej; prosi uczniów o przypomnienie sobie lub wyszukanie w e‑podręczniku pojęć „gen”, „allel”, „homozygota”, „heterozygota”, „krzyżowanie”

  2. Grupy uczniów prezentują i omawiają przygotowane wcześniej prezentacje. Na tablicy zapisywane są cechy różnych rodzajów krzyżowania do porównania.

  3. Nauczyciel inicjuje dyskusję: „Czy krzyżowanie gatunków jest uzasadnione? czy zawsze jest etyczne?”

  4. Uczniowie wypowiadają się w dyskusji, Nauczyciel moderuje ją (temat angażuje emocjonalnie), po kilku minutach kończy wnioskiem: „Wasze wypowiedzi odnosiły się do jednej z przyczyn różnorodności – rekombinacji. Teraz przyjrzyjcie się drugiej przyczynie – mutacjom i ich skutkom w populacjach”

  5. Uczniowie analizują przykład działania selekcji z e‑podręcznika i obliczenia efektywnej i minimalnej wielkość populacji

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują wybrane ćwiczenia z e‑podręcznika (zależnie od czasu), np: 2, 4, 8

  2. Nauczyciel prosi uczniów o swobodne wypowiedzi: “czego nowego się dowiedziałam?” “nauczyłem się…”

Praca domowa:

  • ćwiczenie 7

Materiały pomocnicze:

  • Wyszukany w sieci filmik o pięknie przyrody lub pokaz slajdów, przygotowany przez nauczyciela/kę

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania symulacji:

Symulację uczniowie mogą wykorzystać do przygotowania się do lekcji.