Autor e‑materiału: Zdzisław Dudek

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Good and Bad Spending Habits / Dobre i złe nawyki w wydawaniu pieniędzy

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.5, II.7, III.4, III.7, V.8, V.10, VII.11, VIII.2, IX.1, XIV

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

  5. [K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z wydawaniem pieniędzy i umiejętnym zarządzaniem domowymi lub osobistymi budżetami.

  2. Uczeń potrafi wyrazić swoją opinię na temat przedstawionych rad dotyczących dobrego zarządzania własnymi finansami.

  3. Uczeń potrafi stworzyć wpis na blog zawierający porady dla rówieśników na temat tego, jak lepiej zarządzać funduszami, będąc uczniem.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z wydawaniem pieniędzy i umiejętnym zarządzaniem domowymi lub osobistymi budżetami.

  2. Uczeń kształtuje zrozumienie istoty racjonalnego zarządzania własnymi finansami.

  3. Uczeń kształtuje postawę świadomego konsumenta.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (quiz, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica multimedialna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające kobietę w trakcie zakupów internetowych i prosi uczniów o wypisanie słownictwa związanego z treścią obrazka. Uczniowie pracują samodzielnie lub w parach i po wyznaczonym przez nauczyciela czasie dzielą się na forum klasy rezultatem pracy. Następnie opisują zdjęcie i odpowiadają na forum klasy na pytanie nauczyciela: What phenomenon does the photo show?

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Uczniowie interpretują cytat.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na tytuł tekstu How to Be a Good Spender? i prosi o odpowiedź na to pytanie w parach lub na forum klasy.

  2. Uczniowie czytają tekst How to Be a Good Spender? i sprawdzają, czy ich propozycje odpowiedzi pokrywają się z treścią tekstu. Dzielą się spostrzeżeniami na forum klasy.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi zadania na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując właściwe fragmenty tekstu.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy (dyskusja po angielsku). Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi, wykorzystując wpisane słownictwo, ustnie streszczają tekst.

  7. W ramach przygotowania do pracy z Grą edukacyjną nauczyciel wskazuje na zdjęcie na początku sekcji oraz podpis: Do not save what is left after spending, but spend what is left after saving.” i pyta się klasy: Do you agree with the statement? Następnie uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna), a wskazana osoba nanosi odpowiedz na tablicę multimedialną. Dodatkowo, wykorzystując wyrażenia z zadania, uczniowie mogą utworzyć zdania na temat dobrego zarządzania funduszami.

  8. Uczniowie wykonują quiz, a następnie Exercise 23 (Gra edukacyjna). Wskazane osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach wykonują ustnie Exercise 4 (Gra edukacyjna). Następnie wybrane osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write a blog entry about how you managed to buy something you dreamed about by saving some money. In the blog:

  • explain how you planned to buy the thing you dreamt about;

  • describe how you changed a small habit and explain how it helped you to save some money;

  • give some general advice on how being a better spender can help anyone;

  • suggest that showing to your parents that you are a good spender can help you in the future.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują się do odbycia z kolegą/koleżanką rozmowy, w której zrelacjonują, czego dotyczył rozwiązany przez nich quiz i jakie zagadnienia sprawdzał. Na kolejnej lekcji uczniowie omawiają w parach zagadnienia zawarte w quizie. Na koniec nauczyciel pyta, które zagadnienia sprawiły uczniom trudność, o których zapomnieli itd.