Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Katarzyna Piotrowska
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: A Day In the Life Of a Musician / Dzień z życia muzyka
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, I.9, II.1, II.5, II.6, III.1, III.4, III.7, V.5, V.6, V.12, VII.4, VIII.3, X, XIII, XIV
Poziom nauczania - podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące twórców muzycznych.
Uczeń umie porównać swój typowy dzień z dniem z życia muzyka.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail na temat koncertu, w którym niedawno wziął udział, zachęcając go/ją do wybrania się z nim na podobne wydarzenie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące twórców muzycznych.
Uczeń rozwija wiedzę na temat możliwych sposobów kształtowania się zainteresowania muzyką.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (film, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające nastoletniego muzyka grającego na gitarze: What do you think attracts young people to play an instrument? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie uczniowie wybierają cytat, który najbardziej do nich przemawia, i dzielą się refleksjami z kolegą/koleżanką lub na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy fragment tekstu It All Happened When… – Musicians and Their Stories, a następnie tworzą pięcioosobowe grupy (uczeń A, B, C, D, E). Każdy z uczniów w grupie czyta jeden z pięciu fragmentów tekstu. W obrębie grupy uczniowie wymieniają się informacjami dotyczącymi przypisanych im fragmentów i odnajdują jak największą liczbę podobieństw między historiami poszczególnych postaci. Na forum klasy prezentują wnioski.
Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, odwołując się do treści tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując właściwe fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające zespół rockowy podczas festiwalu muzycznego i pyta: What is the most attractive/ the hardest aspect of playing in a rock band? Uczniowie odpowiadają w parach lub na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętne lub wskazane osoby zapisują odpowiedzi na tablicy multimedialnej.
Nauczyciel mówi: You’re going to watch an interview with the lead singer in the photo i pyta:
What do you think his usual day looks like?
What does his social life look like?
What is his attitude to his fans and fame?
Uczniowie omawiają sugestie w małych grupach, a następnie dzielą się nimi na forum klasy.
Uczniowie zapoznają się z filmem i sprawdzają, w jakim stopniu ich przewidywania dotyczące wokalisty ze zdjęcia pokrywają się z treścią wywiadu.
Uczniowie ponownie oglądają film i wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do treści filmu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Film). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie uczniowie określają, czy zgadzają się ze zdaniami 1, 2, 3, 5, 7, 8 z zadania. Omawiają każde ze zdań w innej parze, po czym na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegów/koleżanek. (Nauczyciel sugeruje, żeby uczniowie robili notatki, omawiając poszczególne zdania).
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Po sprawdzeniu odpowiedzi rozwijają każde z sześciu zdań, podając kilka szczegółów z filmu.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Film). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie pracują kolejno w trzech różnych parach. Na każde pytanie odpowiadają w innej parze. Dodatkowo wykorzystują słownictwo z Exercise 3 (Film).
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). W tym celu najpierw wyszukują w materiale słownictwo przydatne do realizacji zadania (nauczyciel może określić liczbę wyrażeń z materiału, którą uczniowie powinni zawrzeć w odpowiedzi), po czym przystępują do pracy. Porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You recently went to a concert in England. In an email to a friend:
introduce the concert venue;
tell who performed and how the event went;
explain what surprised you at the concert;
offer to go to the concert with your friend and express hope that they agree.
Remember that the length of your text should be between 100 and 150 words (not counting the words given at the beginning of your text).
Start with:
Hi Marek,
I've just been to a fantastic concert
Finish with:
Take care,
XYZ
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Wykorzystując film z e‑materiału, uczniowie pracują w parach i przygotowują fiszki z wartym zapamiętania słownictwem z filmu. (Nauczyciel może wskazać konkretną liczbę fiszek, które należy wykonać). Na każdej fiszce umieszczają angielskie wyrażenie, następnie para rozkłada odwrócone fiszki. Zadaniem każdej pary jest przeprowadzić improwizowaną rozmowę związaną tematycznie z lekcją, z wykorzystaniem słownictwa ze wszystkich fiszek. W tym celu uczniowie na zmianę podnoszą i odwracają fiszki i wplatają w wypowiedź poszczególne wyrażenia. Alternatywnie: Nauczyciel może podać uczniom pierwsze zdanie rozmowy: The other day I met... Alternatywnie: Nauczyciel może podać uczniom niezwiązane z tematem lekcji zagadnienie, o którym uczniowie rozmawiają, stosując słownictwo z fiszek.