Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Wioleta Kopek‑Putała
Przedmiot: chemia
Temat: Reakcje charakterystyczne kationów , , oraz , , ,
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony; uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym (podstawowym/rozszerzonym)
Podstawa programowa:
Poziom podstawowy i rozszerzony
Wymagania ogólne
I. Pozyskiwanie, przetwarzanie i tworzenie informacji. Uczeń:
1) pozyskuje i przetwarza informacje z różnorodnych źródeł z wykorzystaniem technologii informacyjno‑komunikacyjnych;
2) ocenia wiarygodność uzyskanych danych.
III. Opanowanie czynności praktycznych. Uczeń:
1) bezpiecznie posługuje się sprzętem laboratoryjnym i odczynnikami chemicznymi;
2) projektuje i przeprowadza doświadczenia chemiczne, rejestruje ich wyniki w różnej formie, formułuje obserwacje, wnioski oraz wyjaśnienia;
3) stawia hipotezy oraz proponuje sposoby ich weryfikacji;
4) przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
omawia reakcje charakterystyczne wybranych kationów;
pisze równania reakcji charakterystycznych dla poszczególnych kationów;
obrazuje wynik reakcji charakterystycznych kationów korzystając z zasobów multimedialnych zawartych w e‑materiale;
wyjaśnia, jak przebiega proces identyfikacji próbki pierwotnej w celu wykrycia kationu.
Strategie nauczania:
asocjacyjna;
problemowa.
Metody i techniki nauczania:
burza mózgów;
dyskusja dydaktyczna;
eksperyment;
wirtualne laboratorium;
analiza materiału źródłowego;
ćwiczenia uczniowskie;
technika zdań podsumowujących.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach;
praca zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami, z dostępem do Internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
tablica interaktywna/tablica;
rzutnik multimedialny;
pisak/kreda.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel wykorzystuje pytania zawarte we wprowadzeniu do e‑materiału: Do czego służą reakcje charakterystyczne? Podaj przykład reakcji charakterystycznej dla wybranego jonu?
Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Burza mózgów, generowanie propozycji do postawionych pytań: Jakie są odczynniki grupowe służące do analizy kationów? Jak wykryć obecność jonu w próbce?
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Wirtualne laboratorium. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Uczniowie losują kolejność zadań do wykonania A, B lub C. Wykonują polecenie w laboratorium 1.
Grupa A – analiza jonu
Grupa B – analiza jonu
Grupa C – analiza jonu .
Wskazane jest przygotowanie odpowiedniej liczby stanowisk komputerowych, aby praca grup przebiegała płynnie.Uczniowie analizują treści zawarte w e‑materiale, dotyczące procedury wykrywania kationów IV i V grupy analitycznej. Ich zadaniem jest wykonanie analizy wybranych kationów, przy pomocy komputera w wirtualnym laboratorium oraz zapisanie równań reakcji chemicznych przeprowadzanych analiz. Po wykonaniu zadania, zgłaszają się do nauczyciela, aby dokonać kontroli poprawności wykonania zadania i zapisu równań reakcji chemicznych przeprowadzanych analiz. W przypadku błędów, nauczyciel odsyła uczniów do dokonania korekty, a w przypadku poprawnego wykonania zadania – wręcza kopertę z tajemniczym znakiem.
Zadaniem uczniów jest zgromadzenie trzech kopert ze znakami, a następnie ułożenie z nich odpowiedniego jonu. Po wykonaniu zadania, uczniowie powinni odpowiedzieć również na pytanie, do jakiej grupy kationów zaliczany jest otrzymany jon.
Uczniowie przedstawiają na forum klasy wymyślone przez siebie pytania, a nauczyciel weryfikuje ich poprawność. Pozostali odpowiadają na postawione pytania.
Nauczyciel wyznacza ucznia do roli asystenta i przeprowadzenia prób płomieniowych: sodu, potasu, wapnia i baru. Nauczyciel podsumowuje doświadczenie.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów, zadając przykładowe pytania:
Co to jest reakcja charakterystyczna?
Jak wykryć obecność jonu w próbce?
Jaki jest odczynnik grupowy IV. i V. grupy kationów?
Na czym polega analiza chemiczna jakościowa?
Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia, które uczniowie również zamieszczają w swoim portfolio:
Przypomniałem/łam sobie, że...
Co było dla mnie łatwe...
Nauczyłem/łam się...
Co sprawiało mi trudność ...
Praca domowa:
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadań zawartych w e‑materiale – „Sprawdź się”.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Wirtualne laboratorium mogą uczniowie wykorzystać, przygotowując się do lekcji do do sprawdzianu.
Materiały pomocnicze:
Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):
Co to jest reakcja charakterystyczna?
Jak wykryć obecność jonu w próbce?
Jaki jest odczynnik grupowy IV. i V. grupy kationów?
Na czym polega analiza chemiczna jakościowa?
Informacja dla ucznia o toku postępowania w wirtualnym laboratorium :
Znajdź odpowiedni kation w laboratorium wirtualnym i przeprowadź jego identyfikację zgodnie z instrukcją zawartą w medium.
Sporządź sprawozdanie z wykonanej analizy zwracając szczególną uwagę na zanotowanie obserwacji i wniosków wraz z równaniami reakcji chemicznych. Sprawozdanie oddaj do sprawdzenia poprawności nauczycielowi. Gdy nauczyciel zaakceptuje sprawozdanie otrzymasz tajemniczą kopertę ze znakiem.
Zgromadź trzy różne koperty ze znakami. Następnie z otrzymanych w kopertach znaków ułóż rozwiązanie.
W e‑materiale odnajdź informacje związane tematycznie z rozwiązaniem.
Ułóż pytanie do otrzymanego z zestawu znaków „napisu”.
Sprzęt laboratoryjny: szczypce metalowe, palnik, zapałki/zapalniczka, drucik platynowy.
Odczynniki chemiczne: lotne sole sodu, potasu, wapnia i baru – do próby płomieniowej.
koperty ze znakami „+”, „-”;
stanowiska z wirtualnym laboratorium dla grup A, B, C.