Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Krystyna Wosińska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Co wiemy o ucieczce galaktyk? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres podstawowy Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia eksperymentalno‑obserwacyjna (dostrzeganie i definiowanie problemów) |
Metody nauczania: | wykład informacyjny, pokaz multimedialny, analiza pomysłów |
Formy zajęć: | praca w grupach, praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia, balonik dla każdego 4‑osobowego zespołu |
Materiały pomocnicze: | e‑materiał: „Jak powstał Wszechświat?”, „Co nazywamy Wielkim Wybuchem?” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Wprowadzenie zgodnie z treścią w części pierwszej „Czy to nie ciekawe?”. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel mówi o ucieczce galaktyk i wprowadza prawo Hubble’a. Wyjaśnia, jak wyznacza się prędkość ucieczki galaktyki, korzystając z prawa Dopplera. Uczniowie zgłaszają pomysły, jak zinterpretować ucieczkę galaktyk. Nauczyciel wyjaśnia zasadę kopernikańską, mówiącą, że nie ma wyróżnionych punktów we Wszechświecie, a ucieczkę galaktyk tłumaczymy rozszerzaniem się przestrzeni. Uczniowie w grupach przeprowadzają eksperyment z balonikiem. Na baloniku zaznaczają flamastrem rozrzucone nieregularnie kropki i nadmuchują balonik, obserwując ruch kropek. Następnie rozwiązują zad. 7 z zestawu ćwiczeń, które pomaga zrozumieć, że prawo Hubble’a jest skutkiem rozszerzania się przestrzeni. Nauczyciel wyjaśnia, że bezpośrednim skutkiem rozszerzania się przestrzeni Wszechświata jest zwiększanie się długości fali promieniowania. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie oglądają animację i odpowiadają na pytania aktywizujące. | |
Praca domowa: | |
3 zadania do wyboru z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Multimedium bazowe może też być wykorzystane przez uczniów po lekcji do powtórzenia i utrwalenia materiału. Zadania z zestawu ćwiczeń można potraktować jako zadania domowe lub niektóre z nich rozwiązać na lekcji. |