Autorka e‑materiału: Marcin Legeżyń:s:ki

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Vaccinations / Szczepienia

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia wymagania ogólne: I, II, III, IV, V

Treść nauczania cele szczegółowe: I.11, II.5, II.9, III.4, V.1, V.6, V.8, V.13, VII.4, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.2, X, XII, XIII

Poziom kształcenia: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  6. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje w różnych kontekstach i związkach frazeologicznych słownictwo związane ze szczepieniami ochronnymi.

  2. Uczeń opisuje zalety szczepień ochronnych.

  3. Uczeń wyjaśnia, dlaczego warto odwiedzać punkty szczepień ochronnych.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat groźnych chorób i szczepień ochronnych.

  2. Uczeń rozwija świadomość i wiedzę na temat funkcji szczepień ochronnych w odniesieniu do bezpieczeństwa populacyjnego.

  3. Uczeń kształtuje postawę odpowiedzialności za zdrowie i życie innych przedstawicieli społeczeństwa.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem, praca z prezentacją)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla zdjęcie What vaccines are and how they work (Przeczytaj i prosi uczniów o wyjaśnienie czym są szczepionki oraz jak działają zgodnie z posiadaną wiedzą. Następnie dodatkowo pyta uczniów: What have been the most dangerous diseases in the history of the world? Do we have vaccines against them?

Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy zgodnie z posiadaną wiedzą ogólną.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst To Jab Or Not To Jab? i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.

  2. Uczniowie czytają tekst ponownie i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  3. Uczniowie w parach ustosunkowują się do pytania z Exercise 4 (Przeczytaj): What are the features of vaccines and reservations that some people have about them? Answer the question considering:

  • the process of receiving the vaccine;

  • potential side effects;

  • what diseases they protect us from.

You should write three sentences on each bullet point above.

Na forum klasy relacjonują, czego dowiedzieli się od kolegi/koleżanki, z którym/którą pracowali. Alternatywnie pytania z ćwiczenia mogą zostać wykorzystane jako podstawa ogólnoklasowej dyskusji.

  1. W ramach przygotowania do pracy z katalogiem interaktywnym, nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Medical Zone vaccination centre (Katalog interaktywny) i pyta: Have you ever been in a vaccination centre? What does the procedure of vaccination look like? Uczniowie odpowiadają zgodnie z posiadaną wiedzą i doświadczeniem.

    Uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Nauczyciel może dodatkowo zapytać o objawy każdej z chorób i zapisać je na tablicy, aby po zapoznaniu się z treścią interaktywną uczniowie mogli porównać swoją wiedzę z prezentowaną w katalogu.

  2. Uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym i wykonują Exercise 2 (Katalog interaktywny). Podają odpowiedzi na forum klasy i starają się uzasadnić je informacjami z katalogu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Katalog interaktywny). Porównują odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.

  4. Uczniowie pracują w parach i według instrukcji w Exercise 4 (Katalog interaktywny) tworzą tekst ulotki reklamującej punkt szczepień: You are writing an advert for a local vaccination centre, whose offer is presented in the multimedium above. Create a short text to encourage patients to consider making an appointment to make sure they are up‑to‑date with their vaccination schedule. In your text:

  • explain why it is important to get vaccinated against one of the diseases described in the multimedium;

  • specify who can get vaccinated;

  • add a disclaimer regarding possible side effects of the jab. Write three sentences on each bullet point above.

Chętni prezentują efekty swojej pracy na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.

  2. Uczniowie pracują w niewielkich grupach i dyskutują na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Which vaccines described in the text and the Multimedium do you consider most important and why would you like to receive it? Answer the question considering:

  • How could the vaccine affect you?

  • What influence may the vaccine have on other people around you?

  • What possible side effects of the vaccine would you expect.

    Reprezentanci grup podsumowują każdą z dyskusji na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 3 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): Vaccination programmes are common all over the world and they protect thousands of people from serious and life‑threatening diseases. Write an opinion essay, in which you will present your view on vaccines considering popular myths regarding vaccination and the most important facts connected with their role.

  • Your answer should be 200‑250 words long.

Materiały pomocnicze:

Katalog interaktywny z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie w parach układają quiz składający się z 12 pytań true/false na temat faktów z katalogu. Następnie przekazują go innej parze, której zadaniem jest go rozwiązać i uzasadnić odpowiedzi.

Ćwiczenie może być wykonane podczas lekcji lub przygotowane w ramach pracy domowej i wykonane na kolejnej lekcji związanej z tematem.