Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Aneta Wilemska‑Rudnik
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Mnemonic Devices / Mnemotechniki
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, II.1, II.2, II.3, II.4, II.5, III.2, III.3, III.4, III.6, III.7, IV.3, IV.6, IV.8, V.6, V.8, V.11, VIII.2, VIII.3, IX.1, IX.2, X, XI, XII, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z mnemotechnikami i uczeniem się języków.
Uczeń umie opisać wybrane techniki zapamiętywania.
Uczeń potrafi rozmawiać o wykorzystaniu mnemotechnik w procesie uczenia się.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat sposobów skutecznego uczenia się.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat technik skutecznego uczenia się i zapamiętywania.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów:
Do you have a good memory?
What techniques do you use to memorise information?
Have you ever tried using mnemonics?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą ilustracje z wyrażeniami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Mnemonic Devices i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie wykonują Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna), a nauczyciel nanosi odpowiedź na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i oceniają, czy zdania w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna) są prawdziwe, czy fałszywe. Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 i/lub 4 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi w parach, chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się) . Pracują w grupach trzyosobowych i przygotowują krótki raport na temat technik uczenia się, jakie stosują. Każda grupa prezentuje raport na forum klasy. Uczniowie wybierają najskuteczniejsze/najciekawsze/najczęściej stosowane techniki zapamiętywania.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You run a blog where you post things on topics which you find interesting. You have recently become interested in mnemonics and you would like to share your thoughts. In your entry:
write why you became interested in this topic;
describe the selected mnemonics;
name the advantages of using mnemonics;
ask readers what they think about this topic and encourage them to leave comments.
Write your blog entry in 100–150 words in an appropriate style.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują w formie slajdu prezentacyjnego przykład, jak jedna z technik zapamiętywania pomogła im przyswoić treści/słownictwo z wybranej lekcji odbywającej się w klasie. Slajd zawiera trzy punkty. Pierwszy precyzuje treść/słownictwo, jaką uczeń musiał przyswoić. Punkt drugi prezentuje technikę (jedną z wymienionych w prezentacji). Punkt trzeci opisuje, w jaki sposób uczeń wdrożył daną technikę. Każdy opis punktu nie powinien być dłuższy niż trzy zdania. Na kolejnych zajęciach uczniowie przedstawiają prace na forum klasy.