Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autorki: Magdalena Fuhrmann
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Rozmieszczenie i wielkość produkcji głównych ziemiopłodów. Produkcja roślinna w wybranych regionach świata
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres podstawowy, klasa II
Podstawa programowa
X. Rolnictwo, leśnictwo, rybactwo: czynniki rozwoju rolnictwa, struktura użytków rolnych, obszary upraw i chów zwierząt, zrównoważona gospodarka leśna, rybactwo (morskie, śródlądowe, akwakultura).
Uczeń:
3) wyjaśnia zasięg geograficzny głównych upraw i chowu zwierząt na świecie.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
wymienia i charakteryzuje makroregiony rolnicze na świecie,
wskazuje rodzaje roślin uprawnych,
omawia występowanie roślin uprawnych na świecie,
wymienia i charakteryzuje miejsca o największej produkcji danej rośliny.
Strategie nauczania: asocjacyjna
Metody nauczania: blended learning, IBSE
Formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach
Środki dydaktyczne: e‑materiał, komputer, projektor multimedialny, zeszyt
Materiały pomocnicze
Andrzejuk A., Produkcja i handel kawą na świecie i w Polsce, „Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego” 2016, nr 116, s. 105–117.
Nosecka B. (red.), Polski i światowy rynek wybranych owoców, warzyw i ich przetworów, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa 2017.
PRZEBIEG LEKCJI
Przed lekcją uczniowie zapoznają się z treścią e‑materiału.
Faza wprowadzająca
Nauczyciel przedstawia uczniom cele zajęć.
Faza realizacyjna
Nauczyciel dzieli uczniów na 5 grup. Każdej z nich przydziela jeden rodzaj lub kilka rodzajów roślin (zboża, bulwiaste, owoce i używki, cukrodajne, oleiste i włókniste).
Uczniowie na forum klasy kolejno przedstawiają informacje dotyczące roślin i obszarów ich upraw.
W drugiej części zajęć uczniowie dzielą się 11 lub mniej grup (zależnie od wielkości klasy, decyduje nauczyciel), a każdej grupie przydzielona zostaje jedna z roślin zaprezentowanych w tabeli Udział w światowej produkcji wybranych roślin w 2000 i 2016 roku z części „Przeczytaj”. Uczniowie na podstawie tabeli oraz grafiki interaktywnej omawiają najważniejsze obszary upraw danej rośliny w skali świata. Poszukują także odpowiedzi na pytanie o zmianę czołowych producentów, a także o rolę Polski w uprawach roślin.
Uczniowie na forum klasy przedstawiają wyniki swoich analiz, pozostali wykonują notatki, które wykorzystają do przygotowania domowej pracy pisemnej.
Alternatywny sposób przeprowadzenia fazy realizacyjnej
Każdy uczeń losuje jedno państwo – w zależności od liczebności klasy mogą to być także pary. Losy z państwami przygotowuje nauczyciel na podstawie danych zawartych w e‑materiale.
Zadaniem uczniów jest przygotowanie informacji na temat produkcji roślinnej wylosowanego państwa, zmian produkcji w latach 2000–2016, miejsca tego państwa na świecie w zakresie produkcji poszczególnych roślin. Do tego zadania uczniowie wykorzystują grafikę interaktywną oraz e‑materiał.
Na forum klasy uczniowie prezentują zebrane informacje, a pozostali przygotowują notatki, które posłużą do przygotowania pracy domowej.
Faza podsumowująca
Przypomnienie celów lekcji.
Podsumowanie wiedzy zaprezentowanej na lekcji.
Utrwalenie najważniejszych treści, szczególnie tych, które sprawiały uczniom najwięcej problemów podczas zajęć.
Ocena pracy uczniów podczas lekcji.
Praca domowa
Utrwalenie wiadomości zawartych w e‑materiale.
Dokończenie ćwiczeń zawartych w e‑materiale.
Przygotowanie pracy pisemnej na temat najważniejszych producentów poszczególnych roślin na świecie oraz zmian w tym zakresie w latach 2016‑2020 w oparciu o dostępne informacje.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Grafika interaktywna może zostać wykorzystana jako dodatkowe multimedium podczas lekcji dotyczącej wielkości produkcji rolnej w Polsce, w celu porównania wielkości produkcji danej rośliny w naszym kraju z jej największymi producentami w skali światowej (zakres podstawowy: X. 2).