Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Amanda Gałkowska, Krzysztof Błaszczak
Przedmiot: chemia
Temat: Jak zapisać wzory i nazwy cukrów prostych w projekcji Fischera oraz Hawortha?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony; uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa poprogramowa:
Zakres podstawowy
XX. Cukry. Uczeń:
3) zapisuje wzory łańcuchowe w projekcji Fischera glukozy i fruktozy; wykazuje, że cukry proste należą do polihydroksyaldehydów lub polihydroksyketonów.
Zakres rozszerzony
XX. Cukry. Uczeń:
3) zapisuje wzory łańcuchowe w projekcji Fischera glukozy i fruktozy; wykazuje, że cukry proste należą do polihydroksyaldehydów lub polihydroksyketonów; rysuje wzory taflowe (Hawortha) anomerów alfa i beta glukozy i fruktozy; na podstawie wzoru łańcuchowego monosacharydu rysuje jego wzory taflowe; na podstawie wzoru taflowego rysuje wzór w projekcji Fischera; rozpoznaje reszty glukozy i fruktozy w disacharydach i polisacharydach o podanych wzorach.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
pisze wzory łańcuchowe glukozy i fruktozy w projekcji Fischera;
wykazuje, że podany cukier należy do polihydroksyaldehydów lub polihydroksyketonów;
pisze wzory Hawortha (taflowe) anomerów alfa i beta glukozy oraz fruktozy;
rysuje wzór Hawortha (taflowy) na podstawie wzoru Fischera (łańcuchowego);
rysuje wzór Fischera (łańcuchowy) na podstawie wzoru Hawortha (taflowego);
rozpoznaje reszty glukozy i fruktozy w disacharydach i polisacharydach.
Strategie nauczania:
asocjacyjna.
Metody i techniki nauczania:
burza mózgów;
dyskusja dydaktyczna;
ćwiczenia uczniowskie;
analiza materiału źródłowego;
technika zdań podsumowujących.
Formy pracy:
praca zbiorowa;
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami i z dostępem do Internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
rzutnik multimedialny;
tablica interaktywna/tablica i kreda.
Przebieg zajęć
Faza wstępna
Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel wykorzystuje informację zawartą we wprowadzeniu do e‑materiału na temat projekcji Fischera i Hawortha.
Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Burza mózgów wokół pojęcia enancjomery.
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji, które uczniowie zapisują w portfolio.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i rozdaje im zestaw karteczek ze wzorami Fischera D‑glukozy, L‑glukozy, D‑fruktozy, L‑fruktozy oraz odpowiednimi nazwami. Uczniowie na podstawie informacji zawartych w e‑materiale przyporządkowują nazwy węglowodanów do odpowiednich wzorów Fischera. Uczniowie mogą korzystać z grafiki interaktywnej. Chętni lub wybrani uczniowie odczytują wyniki. W razie potrzeby nauczyciel uzupełnia podane informacje, jednocześnie oceniając pracę uczniów na lekcji.
Uczniowie wykonują notatkę w zeszycie, zapisując wzory D‑glukozy, L‑glukozy, D‑fruktozy i L‑fruktozy.
Nauczyciel przypomina uczniom podział monosacharydów na polihydroksyaldehydy (aldozy) oraz polihydroksyketony (ketozy), a także na triozy, tetrozy, pentozy, heksozy.
Uczniowie ponownie pracują w grupach. Nauczyciel rozdaje karteczki ze wzorami D‑glukozy, L‑glukozy, D‑fruktozy, L‑fruktozy, D‑sorbozy, L‑sorbozy, D‑galaktozy, L‑galaktozy, D‑rybozy, L‑rybozy. Uczniowie grupują podane wzory Fischera węglowodanów do polihydroksyaldehydów i polihydroksyketonów.
Uczniowie samodzielnie sprawdzają swoją wiedzę wykonując zadania zawarte w e‑materiale – „Sprawdź się”.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów: rozdaje każdemu uczniowi po karteczce z jednym wzorem Fischera monosacharydu. Uczniowie zapisują na karteczce nazwę cukru i określają jego przynależność do polihydroksyaldehydów lub polihydroksyketonów. Nauczyciel zbiera wyniki do sprawdzenia.
Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia, które uczniowie zamieszczają w swoim portfolio:
Przypomniałem/łam sobie, że...
Co było dla mnie łatwe...
Czego się nauczyłam/łem...
Co sprawiało mi trudność...
Praca domowa:
Nauczyciel prosi uczniów, aby obejrzeli multimedium zawarte w e‑materiale oraz rozwiązali zadania.
Wskazówki metodyczne:
Grafika interaktywna może być wykorzystana przez uczniów podczas przygotowywania się do zajęć lub sprawdzian. Medium może też być wykorzystane przez uczniów nieobecnych na lekcji celem nadrobienia materiału.
Materiały pomocnicze:
Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):
wzór Fischera D‑glukozy
wzór Fischera L‑glukozy
wzór Fischera D‑fruktozy
wzór Fischera L‑fruktozy.
Karteczki ze wzorami Fischera D‑glukozy, L‑glukozy, D‑fruktozy, L‑fruktozy, D‑sorbozy, L‑sorbozy, D‑galaktozy, L‑galaktozy, D‑rybozy, L‑rybozy.