Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Aleksandra Marszałek‑Harych, Krzysztof Błaszczak
Przedmiot: chemia
Temat: Co to jest twarda woda i jakie są rodzaje twardości?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa
Zakres podstawowy
XI. Zastosowania wybranych związków nieorganicznych. Uczeń:
4) opisuje mechanizm zjawiska krasowego i usuwania twardości przemijającej wody; pisze odpowiednie równania reakcji.
Zakres rozszerzony
XI. Zastosowania wybranych związków nieorganicznych. Uczeń:
4) opisuje mechanizm zjawiska krasowego i usuwania twardości przemijającej wody; pisze odpowiednie równania reakcji.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
definiuje pojęcie twardej wody;
klasyfikuje rodzaje twardości wody;
przedstawia reakcje pozwalające na odwrócenie efektów wywołanych twardą wodą.
Strategie nauczania:
asocjacyjna;
problemowa.
Metody i techniki nauczania:
burza mózgów;
ćwiczenia uczniowskie;
dyskusja dydaktyczna;
analiza materiału źródłowego;
doświadczenie chemiczne;
technika zdań podsumowujących.
Forma pracy:
praca zbiorowa;
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami i z dostępem do Internetu;
podręczniki tradycyjne;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
rzutnik multimedialny;
tablica interaktywna/tablica i kreda, marker.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: „Co oznacza pojęcie twarda woda”?
Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Burza mózgów wokół rodzajów wody twardej. Efektem powinno być dokonanie podziału wody twardej na trzy rodzaje. Wg tego podziału uczniowie będą pracowali w fazie realizacyjnej dokonując charakterystyki poszczególnych rodzajów wody twardej.
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji, które uczniowie zapisują w portfolio.
Zasady BHP. Nauczyciel zapoznaje uczniów z kartami charakterystyk substancji, które będą używane na lekcjach.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy zadaniowe:
I grupa – twardość węglanowa - Co to jest twardość węglanowa? Jak inaczej nazywana jest twardość węglanowa? Jak można usunąć twardość węglanową? Za pomocą jakich równań reakcji można opisać reakcje usuwania twardości przemijającej wody?
II grupa – twardość niewęglanowa - Czym spowodowana jest twardość niewęglanowa wody? Jak inaczej nazywana jest twardość niewęglanowa? Czy można usunąć ją z wody poprzez ogrzewanie? Jeśli nie, to za pomocą jakich metod jest to możliwe?
III grupa - twardość ogólna - Czym jest twardość ogólna? W jakich jednostkach wyrażana jest twardość wody na świecie i w Polsce? Jak klasyfikuje się wody zgodnie ze stopniami twardości?
Nauczyciel rozdaje uczniom arkusze papieru A3, mazaki. Uczniowie analizują treści w e‑materiale oraz korzystają z symulacji interaktywnej. Następnie liderzy grup prezentują efekty pracy z wykorzystaniem techniki gadająca ściana. Nauczyciel weryfikuje poprawność merytoryczną wypowiedzi uczniów.
Nauczyciel dzieli klasę na grupy, rozdaje arkusze A4, mazaki. Każda grupa ma za zadanie zaprojektować doświadczenie, w którym wykaże różnicę między wodą miękką (demineralizowaną) i twardą (o twardości przemijającej i nieprzemijającej), zapisać odpowiednie równania reakcji i wnioski. Liderzy grup po wyznaczonym czasie prezentują wyniki pracy. Nauczyciel weryfikuje poprawność merytoryczną wypowiedzi uczniów i wyjaśnia ewentualne niezrozumiałe kwestie.
Doświadczenie uczniowskie – „Badanie twardości wody”. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy, przydziela uczniom w zlewkach dwa rodzaje wody (miękką i twardą) oraz paski testowe (instrukcja wykonania w materiale pomocniczym). Chętni uczniowie prezentują efekty pracy na forum.
Uczniowie samodzielnie sprawdzają swoją wiedzę wykonując ćwiczenia zawarte w e‑materiale – „Sprawdź się”.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów zadając przykładowe pytania:
Co oznacza pojęcie woda twarda?
Jakie są rodzaje wody twardej?
Co oznacza twardość ogólna wody?
Czym jest spowodowana twardość węglanowa i niewęglanowa?
Nauczyciel omawia przebieg zajęć, wskazuje mocne i słabe strony pracy uczniów, udzielając im tym samym informacji zwrotnej.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia w e‑materiale – „Sprawdź się”.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Symulacja interaktywna może być wykorzystana przez uczniów podczas przygotowania do zajęć lub sprawdzianu. Uczniowie nieobecni na lekcji mogą ją wykorzystać celem uzupełnienia braków wiedzowych.
Materiały pomocnicze:
1. Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):
Co oznacza pojęcie woda twarda?
Jakie są rodzaje wody twardej?
Co oznacza twardość ogólna wody?
Czym jest spowodowana twardość węglanowa i niewęglanowa?
Arkusze papieru A3, A4, mazaki, glutaki.
Doświadczenie – „Badanie twardości wody”
Szkło i sprzęt laboratoryjny: zlewki.
Odczynniki chemiczne: woda twarda i woda miękka, paski testowe.
Instrukcja wykonania:
Zanurz pasek w badanej wodzie i obserwuj zmiany.
Po kilkunastu sekundach porównaj kolor paska ze skalą i określ twardość wody.
Karty charakterystyk substancji.