Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Jan Pluta |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Przedstawianie niepewności pomiarowych w formie graficznej - przykład wykorzystania |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne III. Planowanie i przeprowadzanie obserwacji lub doświadczeń oraz wnioskowanie na podstawie ich wyników. Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | eksperymentalno‑obserwacyjna |
Metody nauczania: | wykład wstępny, praca doświadczalna. |
Formy zajęć: | praca w zespole klasowym; pomiary w grupach |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem, kilka zestawów doświadczalnych: sprężyna zawieszona na statywie, ciężarek, linijka, stopery (w telefonach komórkowych uczniów lub dostarczone przez nauczyciela). |
Materiały pomocnicze: | Instrukcja przeprowadzenia pomiarów (sporządzona przez nauczyciela na podstawie szkicu podanego na końcu konspektu). |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel przedstawia problematykę graficznego ujmowania niepewności pomiarowej, korzystając z e‑materiału, części: „Wprowadzenie”, „Czy to nie ciekawe?” (przykład 1.) oraz samouczka. | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie w grupach od trzech do sześciu osób przeprowadzają pomiar zależności okresu drgań ciężarka na sprężynie od amplitudy drgań, zgodnie z instrukcją. | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel prezentuje drugi przykład z części „Przeczytaj” oraz zadania 4‑8 jako wzorzec do wykonania pracy domowej. Zwraca uwagę uczniom, że w przeprowadzonym przez nich eksperymencie nie ma odpowiednika „okresu drgań izochronicznych” - wielkości TIndeks dolny 00. Uczniowie z poszczególnych grup opisują swoje spostrzeżenia, na podstawie nieopracowanych jeszcze wyników, na temat tego, czy drganie masy na sprężynie można uznać za izochroniczne. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie w tych samych grupach opracowują wyniki swoich pomiarów, adaptując wzorzec postępowania zaprezentowany w podsumowaniu lekcji do przeprowadzonego przez siebie eksperymentu i sformułowanej hipotezy badawczej. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium ma uniwersalne zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba pokazać niepewności pomiarowe w postaci graficznej. |
Elementy instrukcji przeprowadzenia pomiarów.
Ciężarek należy dobrać w taki sposób, by jego zawieszenie na sprężynie spowodowało jej wydłużenie o czynnik rzędu 50%-100% długości swobodnej.
Uczniowie mierzą to wydłużenie - stanowi ono podczas pomiarów ograniczenie dla amplitudy drgań.
Wprawienie w ruch sprężyny polega na uniesieniu ciężarka z położenia równowagi o żądany odcinek. Odcinek ten jest odmierzany przy pomocy linijki.
W każdej grupie uczniowie wykonują co najmniej cztery pomiary okresu drgań ciężarka na sprężynie:
Z najmniejszą możliwą amplitudą, która pozwala na dokonanie pomiaru, najchętniej poniżej centymetra.
Z amplitudą rzędu 30% zmierzonego wydłużenia.
Z amplitudą rzędu 60% zmierzonego wydłużenia.
Z największą możliwą amplitudą, która pozwala na dokonanie pomiaru, rzędu nawet 90% zmierzonego wydłużenia.
Uczniowie mierzą czas od kilku do kilkunastu pełnych wahnięć układu, dbając o to, by amplituda drgań nie zmalała zauważalnie podczas pomiaru. Liczba wahnięć może być różna dla różnych amplitud.
Celem pomiaru jest zweryfikowanie hipotezy badawczej: „Okres drgań masy na sprężynie nie zależy od amplitudy drgań, czyli drganie masy na sprężynie jest izochroniczne.”