Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Tomasz Cap |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Czy wszystkie atomy tego samego pierwiastka są takie same? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: XI. Fizyka jądrowa. Uczeń: Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: XII. Elementy fizyki relatywistycznej i fizyka jądrowa. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | IBSE |
Metody nauczania: | - wykład informacyjny, |
Formy zajęć: | - praca indywidualna, |
Środki dydaktyczne: | rzutnik lub ekran do wyświetlania multimedium |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel przypomina podstawowe informacje na temat budowy atomu. Prosi uczniów o sformułowanie definicji pierwiastka chemicznego i podanie przykładów różnych pierwiastków. Nauczyciel prosi uczniów o sformułowanie definicji rzeczy identycznych i podanie przykładów. Nauczyciel stawia problem, zawarty w temacie lekcji i prosi uczniów o wyrażenie opinii na ten temat. Nauczyciel naprowadza uczniów na różnice w budowie atomów tego samego pierwiastka i przypomina lub wprowadza pojęcie izotopów. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel podaje sposób zapisu różnych izotopów w postaci Indeks górny AAX i podaje definicje liczby atomowej i masowej. Uczniowie rozwiązują zadanie 2 z zestawu ćwiczeń. Uczniowie rozwiązują zadanie 2 z zestawu ćwiczeń. Nauczyciel mówi uczniom o naturalnym składzie izotopowym pierwiastków i podaje przykłady kilku pierwiastków. Nauczyciel mówi uczniom, że ilość neutronów w jądrach atomów tego samego pierwiastka może powodować zmiany we właściwościach fizycznych i chemicznych. Jako przykład nauczyciel podaje masę izotopów tego samego pierwiastka. Nauczyciel podaje sposób obliczania masy izotopów i wprowadza atomową jednostkę masy. Nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie zadań 4 i 5 z zestawu ćwiczeń. Uczniowie rozwiązują zadania 4 i 5 z zestawu ćwiczeń. Nauczyciel mówi uczniom, że izotopy tego samego pierwiastka tworzą takie same związki chemiczne. Za przykład podaje cząsteczki wody i ciężkiej wody. Nauczyciel razem z uczniami oblicza masy cząsteczek wody i ciężkiej wody i podaje, jakie są inne różnice we właściwościach fizycznych tych dwóch substancji. Nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie zadania 8 z zestawu ćwiczeń. Uczniowie rozwiązują zadanie 8 z zestawu ćwiczeń. | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel mówi uczniom, że różne izotopy tego samego pierwiastka mogą mieć różne zastosowania i podaje przykłady. Podkreśla, że różnice w masach atomów są główną cechą wykorzystywaną w separacji izotopów. W charakterze podsumowania, uczniowie oglądają multimedium. | |
Praca domowa: | |
Zadanie 1, 3, 6, 7 z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Film samouczek mogą uczniowie obejrzeć przed lekcją w celu zaciekawienia lekcją. |