Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Dariusz Aksamit |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Kiedy stosuje się pojęcie bryły sztywnej? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie i metodynauczania | IBSE (Inquiry‑Based Science Education - nauczanie/uczenie się przedmiotów przyrodniczych przez odkrywanie/dociekanie naukowe), dyskusja grupowa |
Formy zajęć: | praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | komputer i głośniki |
Materiały pomocnicze | - |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel zaczyna lekcję od dyskusji z uczniami, na forum klasy, na temat modelu bryły sztywnej. Pyta się ich o to, jak intuicyjnie rozumieją pojęcie bryły sztywnej i czym bryła sztywna różni się od punktu materialnego. W razie potrzeby stara się nakierować uczniów na właściwe odpowiedzi i założenia modelu - niepomijalny rozmiar ciała, liczbę stopni swobody (uwzględnienie ruchu obrotowego), zachowanie odległości/położeń między elementami tworzącymi badane ciało. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel i uczniowie odsłuchują audiobook z niniejszego e‑materiału. Po jego odsłuchaniu nauczyciel pyta uczniów o to, jakie zapamiętali najważniejsze fakty na temat bryły sztywnej i czy pokrywają się one z ich odpowiedziami udzielonymi podczas dyskusji na początku lekcji. Nauczyciel prosi kilku ochotników o to, żeby zapisali na tablicy najważniejsze cechy modelu bryły sztywnej – związane ze stałością odległości punktów w ciele oraz z liczbą stopni swobody. Następnie nauczyciel prosi uczniów o to, aby w parach zastanowili się nad odpowiedzią na polecenie aktywizujące na temat żaglówki. Przeprowadza na forum klasy dyskusję na temat poprawnej odpowiedzi na to polecenie aktywizujące. W celu upewnienia się, że treści zostały przyswojone przez uczniów, nauczyciel prosi ich o indywidualne wykonanie zadań 1‑4 z niniejszego e‑materiału. Następnie prosi ochotników, aby na forum klasy przedstawili swoje odpowiedzi. | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel przypomina najważniejsze wnioski z lekcji dotyczące stałej odległości punktów w bryle sztywnej i liczby stopni swobody, odpowiada na ewentualne pytania uczniów i zadaje pracę domową. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie powtarzają i utrwalają wiedzę i zdobyte umiejętności przez rozwiązanie w domu zadań, których nie rozwiązali na lekcji: 5‑10. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Audiobook można wykorzystać do pracy metodą klasy odwróconej oraz do powtórzenia materiału w zakresie bryły sztywnej. |