Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Seed Banks / Banki nasion

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, I.13, II.5, III.1, III.4, III.7, V.1, V.6, VII.4, VIII.2, IX.1, X, XI, XII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu nazewnictwa roślin oraz zasad ich hodowli/produkcji i przechowywania.

  2. Uczeń potrafi wskazać cele płynące z produkcji nasion hybrydowych oraz łączące się z nią korzyści i zagrożenia.

  3. Uczeń potrafi zredagować wpis na blog na temat znaczenia nasion dla bezpieczeństwa żywnościowego ludzi.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zasad hodowli/produkcji i przechowywania roślin, w tym roślin hybrydowych.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę dotyczącą zasad hodowli/produkcji i przechowywania roślin, w tym roślin hybrydowych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów:

  • Have you ever heard of The Global Seed Vault?

  • What would you like to learn about it?

Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu The Future Is Locked Away in a Vault i o udzielenie odpowiedzi na pytanie: What is Longyearbyen known for? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie pracują w grupach czteroosobowych. Każda osoba z grupy zapoznaje się z jednym z czterech wskazanych fragmentów tekstu. Następnie uczniowie relacjonują treść swoich fragmentów kolegom/koleżankom z grupy. Na forum klasy dzielą się najistotniejszymi informacjami, które usłyszeli w obrębie grup.

  3. Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną. Uczniowie sprawdzają, w jakim kontekście pojawiły się w tekście wyrazy, którymi uzupełnili zdania w ćwiczeniu.

  5. Uczniowie, pracując w parach, ustnie lub pisemnie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.

  6. W ramach przygotowania do pracy z plikiem audio uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą krótko zinterpretować każdy cytat i wybrać ten, który najbardziej daje im do myślenia itd.

  7. Uczniowie zapoznają się z plikiem audio i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Uzasadniają je, odwołując się do treści nagrania.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a chętna osoba nanosi je na tablicę. Uczniowie ponownie słuchają nagrania, zwracając szczególną uwagę na kontekst, w jakim zostały użyte wyrażenia z ćwiczenia.

  9. Uczniowie w trzech różnych parach odpowiadają na pytania w Exercise 4 (Plik audio). Chętne osoby dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki. Alternatywnie: Uczniowie wykonują zadanie pisemnie, po czym chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Najpierw na forum klasy wspólnie opisują zdjęcie, a następnie w parach odpowiadają na pytania z polecenia.

Alternatywnie:

  1. Po opisaniu zdjęcia na forum klasy uczniowie samodzielnie odpowiadają na pytania z polecenia. Następnie porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  2. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Jedna grupa przygotowuje listę zalet nasion hybrydowych, druga grupa – listę wad takich nasion. Na forum klasy odbywa się dyskusja.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently watched a documentary about seed banks around the world and the importance of seeds for global food security. Write a 100–150 word blog entry in which you share your findings with the readers of your blog. In your blog post:.

  • explain the functions of seed banks;

  • write why the Global Seed Vault in Svalbard is special and why it's located in the Arctic;

  • describe where modern farmers get their seeds from;

  • explain what properties hybrid seeds provide to crop plants.

Na kolejnej lekcji nauczyciel zbiera i ocenia prace uczniów zgodnie z kryteriami maturalnymi.

Alternatywnie: Nauczyciel podaje uczniom kryteria oceny pracy w zakresie treści i uczniowie sami oceniają swoje prace (lub wymieniają się pracami z kolegą/koleżanką i wzajemnie oceniają prace). Następnie nauczyciel zbiera prace, zaznacza błędy zgodnie z zasadami oceniania. Po otrzymaniu pracy uczniowie samodzielnie nanoszą poprawki i oddają nauczycielowi do ponownego sprawdzenia. Dodatkowo nauczyciel zielonym kolorem może zaznaczyć wszystkie wartościowe elementy.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, bazując na pliku audio z e‑materiału, uczniowie wcielają się w role: dziennikarza i naukowca. „Dziennikarze” przygotowują zestaw pytań do treści nagrania, „naukowcy” przygotowują się do udzielenia wywiadu. Na kolejnej lekcji nauczyciel losowo łączy uczniów w pary dziennikarz + naukowiec. Uczniowie rozmawiają na temat nasion hybrydowych. Na sygnał nauczyciela zamieniają się rolami i kontynuują wywiad.