Fale dźwiękowe wokół nas
Scenariusz lekcji realizowanej z wykorzystaniem modułowego e‑podręcznika opracowany w ramach projektu „Pilotażowe wdrożenie modułowych e‑podręczników oraz opracowanie założeń do zaawansowanych technologicznie e‑materiałów wspierających nowoczesne metody nauczania i uczenia się”
Informacje ogólne
Imię i nazwisko autora: Anna Nowicka
Szkoła: podstawowa - klasa 8
Przedmiot: fizyka
Czas potrzebny na realizację lekcji: 45 min.
Lekcja poświęcona jest zjawisku rozchodzenia się fal dźwiękowych i ich właściwościom. Uczniowie dowiedzą się, czym jest fala dźwiękowa, w jaki sposób powstaje i jak rozchodzi się w różnych ośrodkach. Wykorzystując materiały
z modułowego e‑podręcznika (ZPE), przeprowadzą proste doświadczenia
i obserwacje, a także przeanalizują nagrania i symulacje multimedialne.
Pod koniec lekcji uczniowie będą potrafili wyjaśnić, dlaczego słyszymy, jakie są cechy fali dźwiękowej i od czego zależy jej wysokość oraz głośność.
Tematy modułów z e‑podręcznika, w oparciu o które prowadzona jest lekcja:
Fale dźwiękowe jako przykład fal harmonicznych. Cechy dźwięków: wysokość
i głośność
Cele lekcji oraz realizowane punkty podstawy programowej
Cel ogólny lekcji:
Zrozumienie natury fali dźwiękowej, poznanie cech ją opisujących oraz ultradźwięków i infradźwięków.
Cele operacyjne w sferze kognitywnej zgodnie z taksonomią Blooma:
Z zakresu pamiętania informacji (przywoływanie istotnych informacji). Uczeń wymienia cechy fali dźwiękowej (amplituda, częstotliwość, prędkość, długość fali).
Z zakresu rozumienia informacji (wyjaśnienie istotnych informacji).
Uczeń wyjaśnia różnicę między wysokością a głośnością dźwięku.
Z zakresu zastosowania informacji (rozwiązywanie problemów o zamkniętej strukturze, o jednoznacznym rozwiązaniu).
Uczeń interpretuje wyniki prostych doświadczeń z falami dźwiękowymi
(np. drgająca linijka, woda i głośnik)..Z zakresu analizowania, oceniania i tworzenia informacji (rozwiązywanie problemów o otwartej strukturze, tworzenie własnych rozwiązań zadanych problemów, ocena dotycząca wartości idei lub materiałów).
Uczeń porównuje rozchodzenie się dźwięku w różnych ośrodkach i wyciąga wniosek, dlaczego w próżni nie słychać dźwięku.
Sposób realizacji zaplanowanych celów przez nauczyciela:
Angażuje uczniów w wykonanie doświadczeń i analizę zjawisk.
Wykorzystuje materiały ZPE jako wsparcie lekcji.
Stawia pytania problemowe zamiast podawać gotowe treści.
Przygotowanie do lekcji
Przygotowanie nauczyciela
zapoznanie się z materiałami z ZPE,
przygotowanie około 5 stanowisk do eksperymentowania w parach: linijki, szklanek z wodą, miski z wodą, głośnika (może być telefon),
przygotowanie kart do notowania wyników.
Co zrobić, aby lekcja była dostępna dla wszystkich uczniów?
W przypadku obecności uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi nauczyciel powinien:
przygotować karty pracy o zróżnicowanym stopniu trudności – część pytań o mniejszym stopniu trudności, zamknięta lub z podpowiedziami,
umożliwić uczniom o trudnościach w pisaniu uzupełnianie karty pracy w wersji elektronicznej (np. w formularzu Google),
wydłużyć czas pracy dla uczniów potrzebujących więcej wsparcia.
Przygotowanie uczniów
Przed lekcją uczniowie powinni:
powtórzyć wiadomości z wcześniejszych zajęć o własnościach fal mechanicznych,
przynieść słuchawki.
Przebieg lekcji
Przedstawiony w punktach przebieg lekcji, uwzględniający podział na działania wykonywane przez nauczyciela i uczniów.
Faza wprowadzająca
Czas | Działania nauczyciela | Działania uczniów | Uwagi / wskazówki metodyczne |
|---|---|---|---|
5 min. | Nauczyciel zadaje pytania: Dlaczego słyszymy muzykę przez ścianę? Dlaczego pod wodą dźwięk brzmi inaczej? | Uczniowie odpowiadają na pytania, dzielą się doświadczeniami. | Najlepiej przytaczać zjawiska z życia codziennego (muzyka, echo, rozmowy przez drzwi). |
Faza realizacyjna
Czas | Działania nauczyciela | Działania uczniów | Uwagi / wskazówki metodyczne |
|---|---|---|---|
30 min. | Nauczyciel rozdaje karty pracy i wyjaśnia zasady jak wykonać eksperymenty. | Uczniowie w parach podchodzą rotacyjnie do stanowisk, wykonują eksperymenty i zapisują ich wyniki. Czas przed lub po eksperymentach wykorzystują na pracę indywidualną z platformą. | W sali znajduje się kilka stanowisk wcześniej przygotowanych przez nauczyciela na których znajdują się przybory potrzebne do wykonania w parach 3 eksperymentów. |
Uczniowie pracują indywidualnie z wykorzystaniem słuchawek, korzystają z laptopów/telefonów i e‑materiałów. Wykonują eksperymenty i uzupełniają karty pracy. | W czasie pracy uczniów nauczyciel krąży po klasie i wspomaga ich, nie podaje gotowych odpowiedzi – jedynie kieruje pytaniami. |
Faza podsumowująca
Czas | Działania nauczyciela | Działania uczniów | Uwagi / wskazówki metodyczne |
|---|---|---|---|
10 min. | Nauczyciel prosi każdą grupę o krótką prezentację efektów pracy. | Prezentują odpowiedzi z kart pracy. | |
Nauczyciel zadaje pytania kluczowe: | Uczniowie dyskutują nad pytaniami podsumowującymi. Samodzielnie formułują wnioski. | W międzyczasie do zebrania wszystkich informacji nauczyciel posługuje się prezentacją. | |
Nauczyciel zadaje pracę domową: sklasyfikowanie instrumentów muzycznych ze względu na sposób wytwarzania dźwięków – prezentacja. | Alternatywnie można jako zadanie domowe zalecić nagranie 3 różnych dźwięków ze swojego otoczenia (np. odgłos ulicy, instrumentu, przyrody) i określić, który jest najgłośniejszy, który najwyższy, a który najniższy. |
Po lekcji
Propozycja działań dla uczniów, które mają na celu integrację i utrwalenie zdobytej wiedzy
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać prezentację klasyfikującą instrumenty muzyczne.
W domu uczniowie nagrywają własne dźwięki i analizują je (wysokość/głośność), a następnie mogą je zaprezentować na kolejnej lekcji.
Propozycja ewaluacji lekcji i stopnia realizacji zaplanowanych celów edukacyjnych
Praca domowa (model lub zdjęcia maszyn prostych) – ocena kreatywności i praktycznego rozumienia zagadnienia.
Mini‑quiz – szybka, interaktywna forma weryfikacji wiedzy całej klasy.
Bibliografia i załączniki
Linki do wykorzystanych stron z modułowego e‑podręcznika:
Fale dźwiękowe jako przykład fal harmonicznych. Cechy dźwięków: wysokość
i głośność
Inne niezbędne środki i pomoce dydaktyczne
karta pracykarta pracy,
prezentacjaprezentacja,
materiały do eksperymentów: szklanki, miski, głośniki, linijki,
słuchawki,
laptopy / tablety / telefony komórkowe dla uczniów,
tablica interaktywna / projektor z komputerem / ekran multimedialny.
Prezentacja do zajęć dostępna do pobrania w formie PDF po kliknięciu w poniższy obraz:
