Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z filmami i wykonaj kolejne polecenia.

R1Tqb4dat4rA0
Nagranie filmowe dotyczące rywalizacji o hegemonię w Europie Zachodniej oraz wojen włoskich, część pierwsza.
Polecenie 2

Wyjaśnij przyczyny konfliktu francusko‑habsburskiego.

RuHMQb1TvJ0zZ
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 3

Scharakteryzuj postawę państw włoskich wobec działań francuskich w Italii.

R10xo7jNxVvnC
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
R15kW8JLlI4qd
Nagranie filmowe dotyczące rywalizacji o hegemonię w Europie Zachodniej oraz wojen włoskich, część druga.
Polecenie 4

Wyjaśnij, czym było „sacco di Roma”.

RnoYyVilf1gXM
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 5

Scharaktryzuj skutki wojen włoskich.

RxIbYKE2jaTct
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
211
Ćwiczenie 1

Zapoznaj się z poniższym tekstem źródłowym, a następnie zaznacz, które z poniższych stwierdzeń jest prawdziwe, a które fałszywe.

Wiek XVI-XVIII w źródłach

Wybór ten [Karola V na króla rzymskiego i cesarza - przyp. red.] przygnębił króla francuskiego i tych, którzy we Włoszech byli od niego zależni, a przeciwnie bardzo podniósł na duchu tych, którzy mieli przeciwne myśli i nadzieje, ponieważ widzieli taką potęgę zjednoczoną w rękach jednego księcia [...] A chociaż nie posiadał tyle pieniędzy, co król francuski, to jednak uważano za bardzo ważne, że może zapełnić swoje wojsko piechotą niemiecką i hiszpańską, piechotą o wielkiej cenie i wartości, rzecz, która się miała przeciwnie z królem Francji. Ponieważ nie mając w swoim królestwie piechoty, którą by przeciwstawił tamtej, nie mógł mieszać się do wielkich wojen, jak tylko uzyskując z największym kosztem i niejednokrotnie piechotę krajów zagranicznych. [...] Nie wątpiono, że między dwoma książętami młodymi, między którymi istniało wiele powodów do współzawodnictwa i zatargów, musi w końcu zrodzić się najgroźniejsza wojna. Ponieważ król francuski pragnął odzyskać królestwo neapolitańskie [...] leżała mu też na sercu sprawa przywrócenia królowi Janowi Nawarry… Zawsze świeżą była między nimi sprawa księcia Geldrii, która już sama (ponieważ opiekował się nim król francuski, a państwo flandryjskie uważało go za największego wroga) mogła być wystarczająca do pobudzenia ich do walki. Lecz ponad wszystko budziło w umyśle nowego cesarza najgwałtowniejsze podniety księstwo Burgundii, które zajęte przez Ludwika XI przy sposobności śmierci Karola ks. Burgundii, dziada ze strony matki ojca cesarza, zawsze dręczyło umysł następców.

1 Źródło: Wiek XVI-XVIII w źródłach, oprac. S. B. Lenard, M. Sobańska-Bondaruk, Warszawa 1999, s. 221.
R8VChh1C6XXKR
Łączenie par. . Autor zwraca uwagę, że na Płw. Apenińskim król francuski miał tyle samo popleczników, co przeciwników. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Autor uważa, że w przyszłej wojnie król francuski był na przegranej pozycji. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Autor tekstu, historyk i dyplomata włoski opowiada się za zwycięstwem Karola V na Płw. Apenińskim i dominacją habsburską.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Autor argumentuje, że głównym motywem wojen włoskich było pragnienie obu władców zyskania nabytków terytorialnych na Płw. Apenińskim.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W chwili powstawania tego tekstu przewagę w konflikcie miał cesarz niemiecki, Karol V.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Zdaniem autora tekstu do wybuchu kolejnej fazy konfliktu parł głównie władca Francji.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
311
Ćwiczenie 2

Przeanalizuj poniższą mapę, a następnie rozstrzygnij, kto był cesarzem niemieckim, gdy sytuacja polityczna na Płw. Apenińskim przedstawiała się tak, jak zostało to ukazane na mapie. Uzasadnij swoją odpowiedź.

R1MYaYtCnDnme
Źródło: Contentplus.pl na podstawie Nicolas Eynaud, licencja: CC BY-SA 3.0.
RxHx2vkLqO1Wh
Źródło: Contentplus.sp. z o.o. na podstawie Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.
RRdT3t0ghjk5c
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Ćwiczenie 2
R1AtnUP3AfHD8
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.