Film + Sprawdź się
Zapoznaj się z materiałem filmowym, a następnie wykonaj kolejne polecenia i ćwiczenia.
Opisz, jaką rolę w obu sojuszach odgrywały największe państwa: Stany Zjednoczone i Związek Sowiecki. Jakie znaczenie dla przebiegu zimnej wojny mógł mieć powstały układ sił?
Wyjaśnij, dlaczego Związek Sowiecki zdecydował się na interwencję w Czechosłowacji w ramach Układu Warszawskiego. Czy była to realizacja zobowiązań sojuszniczych zapisanych w ramach tego układu militarnego?
Zapoznaj się z poniższymi mapami, a następnie wykonaj polecenie.
Uzupełnij poniższe schematy przedstawiające państwa członkowskie NATO (do 1955 r.) oraz Układu Warszawskiego. Na podstawie własnej wiedzy dodaj ważne według ciebie informacje. Możesz to zrobić w mniejszych komórkach odchodzących od państw (w schemacie przedstawiającym członków NATO takie dodatkowe komórki są już ustawione przy czterech państwach).
Zapoznaj się z poniższym tekstem źródłowym, a następnie zaznacz, czego miałyby dotyczyć rozmowy na szczycie. Weź pod uwagę ówczesną sytuację międzynarodową.
Kongresmani USA żądają spotkania Stalin–TrumanWaszyngton, 6 kwietnia 1949 r. (Telepr.)
W sobotę członek Kongresu z ramienia Partii Demokratycznej, Mansfield, oświadczył, że znaczna liczba członków Izby Reprezentantów i Senatu domagała się osobistego spotkania pomiędzy prezydentem Trumanem i generalissimusem Stalinem, celem osiągnięcia porozumienia we wszystkich dotychczasowych spornych sprawach.
Mansfield powiedział, że „pewna liczba kongresmanów zwróciła się już do prezydenta z żądaniem spotkania się ze Stalinem”.
Wspomniany członek Kongresu stwierdził, że on i jego koledzy uważają, iż byłoby rzeczą pożyteczną, gdyby Truman i generalissimus Stalin nawiązali bezpośredni kontakt, celem osiągnięcia porozumienia między USA i ZSRR.
Amerykańska prasa pominęła oczywiście całkowitym milczeniem zarówno wypowiedź Mansfielda, jak i powyższe żądanie kongresmanów USA.
Jak wiadomo generalissimus Stalin wielokrotnie wysuwał tego rodzaju propozycje. Ostatnio uczynił to w odpowiedzi na pytania, zadane mu przez Kings Smitha, dyrektora na Europę amerykańskiej agencji prasowej International News Service.
Wiadomość powyższa wskazuje jak silne opory przeciwko awanturniczej polityce monopolistów powstają nawet w burżuazyjnych ugrupowaniach amerykańskich.
Przedstaw, jak „Dziennik Polski” oceniał opisaną w ćwiczeniu 3 sytuację. Komu przyznawał rację? Wyjaśnij przyczyny takiej argumentacji.